Много често при сключване на трудов договор, работодателя уговаря клауза, че след напускане на работното място, работника няма да има право, определен период от време, да работи в конкурентна фирма. Една такава клауза обаче е изцяло незаконна, тъй като противоречи на конституционно признатото право на труд, а ограничаване на правото на бъдещо полагане на труд не се допуска.
Такива задължения, които някои работодатели се изкушават да записват в трудовите договори на работниците и служителите, нямат правна стойност. Работодателите не могат да забранят на служителите бъдещи им трудови взаимоотношения. Работодателят няма право да налага забрана на служителите си, които са се специализирали в определена област, да не упражняват своята професия след прекратяване на трудовите си правоотношения.
Няма пречка обаче в договора да се запише, че докато трае трудовото правоотношение, а и след неговото прекратяване, работника е длъжен да пази производствените и търговски тайни на работодателя. По смисъла на закона „производствена или търговска тайна“ са факти, информация, решения и данни, свързани със стопанска дейност, чието запазване в тайна е в интерес на правоимащите, за което те са взели необходимите мерки. (§ 1, т. 9 от Допълнителните разпоредби на Закона за защита на конкуренцията)
Важно е да се знае, че страните не могат да се позовават на недействителност на трудовия договор или на отделни негови клаузи, докато тя не бъде изрично обявена и решението не им бъде връчено.
Настоящата статия не представлява правно становище или правен съвет. Авторът на статията не носи отговорност за предприемането на каквито и да е правни действия въз основа на съдържанието й.