След приемането на последния Семеен кодекс през 2009г. се въведе възможността съпрузите да уредят имуществените си отношения по време или след сключване на брака с подписване на брачен или предбрачен договор. В съвременните семейни отношения много често съпрузите закупуват имущество, което да ползват за лични нужди, за инвестиционни цели или активи с изцяло техни средства.
В случай, че не е избран режим на имуществени отношения се прилага общия такъв – съпружеска имуществена общност или така нареченото „СИО“. Това от своя страна може да доведе до редица опасности за съпрузите. В днешното динамично ежедневие не е рядко срещано придобиването на имущество на значителна стойност от страна на някой от съпрузите и нуждата от неговата препродажба.
Чрез сключването на брачен или предбрачен договор, съпрузите могат да предотвратят бъдещи имуществени спорове. Предбрачният договор ще може да уреди всички въпроси, които могат да възникнат относно прехвърлянето на собствеността върху движимо и недвижимо имущество по време на брака и при евентуален развод.
Законът позволява сключването на брачен договор и след встъпване в брак.
Предбрачния договор се сключва между бъдещите съпрузи преди брака, за да се уредят имуществените си отношения. Законът е предвидил изискване за сключване на договора в писмена форма с нотариална заверка на съдържанието и на подписите. Предмет на този договор могат да бъдат само имуществени отношения. Уговорки относно задълженията в домакинството не могат да бъдат правени с този договор. Такива са например кой съпруг да поеме грижите за дома, кои ще взима децата от училище и други подобни.
С подписването на договора, съпрузите могат да уредят редица условия за придобиване на имущество като изключителна собственост само на единия съпруг или да прехвърлят такова имущество от единия на другия съпруг. Предбрачният договор обвързва единствено съпрузите, като в някои случаи е възможно уговоряне права в полза на трети лица.
Когато този договор се подпише от бъдещите съпрузи, същият ще влезе в сила със сключването на брака. Това е така, защото едва тогава сключващите го ще имат качеството на съпрузи.
Предбрачния договор се различава от другите видове договори поради това, че с него могат да се уреждат отношения относно имущества, които ще се придобият в бъдеще. В другите договори могат да се правят уговорки единствено относно имущества, които са собственост на единия или двамата съпрузи към момента на сключване на съответния договор.
Предбрачният договор, ако е сключен в предвидения от закона ред, е задължителен за съпрузите. По отношение на недействителността му се прилагат общите правила за действителност на договорите, съгласно Закона за задълженията и договорите. Предбрачният договор може да бъде развален по взаимно съгласие на съпрузите, по иск на единия съпруг при съществена промяна на обстоятелствата, ако договорът сериозно застрашава интересите на съпруга, на ненавършилите пълнолетие деца или на семейството.
Ако след разваляне или унищожаване съпрузите не изберат друг законов режим или не сключат нов договор се прилага законовия режим на общност – „СИО“.
Съдържанието на предбрачния договор е уредено в чл. 38 от Семейния кодекс и може да съдържа следните уговорки:
По отношение на предбрачния договор са налице и редица ограничения.
Не е допустима уговорка предбрачно имущество на една от страните да стане съпружеска имуществена общност. Не се допускат и уговорки при смърт на единия от двамата съпрузи, тъй като това е уредено изрично чрез Закона за наследството. Изключение от това правило е предвидено за разпорежданията относно дяловете на съпрузите при прекратяване на уговорена съпружеска имуществена общност. В семейния кодекс е предвидено в неуредените имуществени отношения да се прилагат правилата за законовия режим на общност.
В практиката най-често се срещат договори, с които съпрузите желаят да се уредят отношенията им при имущество на значителна стойност. Такова имущество може да включва:
Обичайно в такива случаи останалите уговорки се уреждат по силата на закона. Не е невъзможно спрямо едни имуществени отношения да се прилага договорен режим, а спрямо други да се прилага режима на съпружеска имуществена общност – „СИО“.
Възможно е да бъде направен и опис на актив притежаван от всеки един от съпрузите преди брака.
Законът позволява на съпрузите да уговорят матетиални последици при развод. Това може да включва уговорки върху движимо и недвижимо имущество, средства в банкови сметки, издръжка на съпруг и непълнолетните деца от брака, ползването на семейното жилище и други имуществени уговорки. Наличието на предбрачен договор може да внесе известна стабилност в отношенията между съпрузите. По този начин се премахва несигурността и несъгласията относно разделяне на имуществото при евентуален развод.
Освен премахване на несигурността и възможността за възникване на потенциални спорове в бъдеще, предбрачния договор дава възможност за уговорки, които да бъдат индивидуализирани за всяка двойка съпрузи. Тъй като всеки човек има различни активи, е необходимо и предбрачния договор да отговаря на нуждите на съпрузите. Ето защо, законодателят е поставил сравнително малко ограничения и е дал възможност за постигане на всякакви уговорки относно имуществото, което притежават бъдещи съпрузи и активите, които същите ще придобият.
Много хора решават да се насочат към предбрачния договор с цел да уговорят имуществените си отношения преди встъпване в брак, но не обръщат внимание на правните изисквания към този вид договор. Хората, сключили брачен договор, сами и без помощта на юрист, специализиран в областта на семейното право допускат редица грешки, които след време могат да им струват скъпо или да им причинят значителни трудности.
Най-честите несъответствия, които се допускат е в следствие на недостатъчна информираност. Често, сключването на предбрачния договор се извършва в писмена форма, но това се прави без нотариална заверка на съдържанието и подписите. Следва да отбележим, че този вид договори подлежат на вписване в централен електронен регистър към Агенцията по вписванията.
Този регистър е публичен, като редът за воденето и съхраняването му се определя с наредба на Министъра на правосъдието.
Друга често допускана грешка е, да не се представи свидетелството за граждански брак пред нотариуса. Всеки нотариус води книга, в която се съдържат нотариалните и други актове, които подлежат на вписване, включително и предбрачните договори.
Нотариусът е длъжен да представи подлежащите на вписване актове в Службата по вписванията в деня на тяхното извършване. В случаите на сключен предбрачен договор, нотариусът вписва договора едва след получаване на удостоверението за сключен граждански брак.
Не рядко, поради незнание в предбрачния договор, се правят уговорки, които законът забранява. Най-често в договора се включват клаузи относно грижите за домакинството, уговорки при изневяра и други.
Участието на специалист в областта на семейното право ще ви помогне да не допуснете грешки, които могат да доведат до частична или пълна недействителност на предбрачния договор. Това е от изключително значение, защото бракът не може да се развали, поради унищожение на предбрачния договор. В тези случаи, ако не бъде сключен нов договор или не бъде избран режим, се прилага законовия режим на общност.
Адвокат, специализиращ в областта, ще може да Ви помогне и в процеса на преговори за сключване на такъв договор. Нерядко в практиката сключването на предбрачен договор води до напрежение между бъдещите съпрузи. Такива ситуации могат да бъдат избегнати или минимизирани, ако специалист участва в процеса.
Предбрачния договор може да бъде изключително полезно средство за защита на правата и интересите и на двамата съпрузи. По този начин могат да се избегнат потенциални имуществени спорове в бъдеще, но и да се сложат ясни граници на правата и задълженията на всеки един от съпрузите. С този договор могат да се уговорят последиците от развода преди да се сключи брак, което внася още сигурност при встъпване в брак.
От изключително значение е ползването на адвокат-специалист, който има опит в изготвянето на брачни или предбрачни договори. Към този вид договори са налице завишени правни изисквания, които винаги изискват професионална правна помощ при тяхното изготвяне и сключване.
Ползването на адвокатски услуги ще ви спести скъпоструващи правни грешки и незнаен брой трудности.
Настоящата статия не представлява правно становище или правен съвет. Авторът на статията не носи отговорност за предприемане на каквито и да е правни действия, въз основа на съдържанието й.
Защитете имуществените си права с професионално изготвен договор – свържете се с нас днес!