Наказателно постановление наричаме този акт, с който се санкционират административните нарушения. По този начин държавата цели да накаже нарушенията на закона, които не са достатъчно тежки, за да бъдат обявени за престъпления.
Чрез наказателното постановление наказващият правоимащ орган налага на гражданите глоба, обществено порицание и лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност. За юридическите лица е предвидено налагането на имуществена санкция.
Процедура по издаване на наказателното постановление
За да се наложи наказание чрез наказателно постановление, трябва да се образува административнонаказателно производство по реда на Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/. Това производство има два фази – фаза по установяване на административното нарушение и фаза по налагане на административното наказание.
Предвидени са административни наказания за нарушения на повечето закони и наредби, с които се уреждат конкретни задължения за гражданите и организациите.
В първата фаза се издава акт за установяване на административно нарушение /АУАН/. По този начин се установява при какви обстоятелства е извършено нарушението, коя правна норма е нарушена, кой е извършителят, има ли пострадали лица и опис на отнетите вещи. Издаването на акт се извършва в определени законови срокове. За повечето нарушения, срокът за издаване на акт за установяване на административно нарушение е три месеца от откриване на нарушителя, но не повече от една година от извършване на нарушението.
Ако тези срокове изтекат не се образува административно-наказателно производство, а образуваното се прекратява.
Акт може да се състави срещу всеки пълнолетен гражданин, извършил нарушение в състояние на вменяемост, всеки гражданин навършил 16-годишна възраст и можещ да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си, както и срещу юридическите лица. За нарушенията извършени от малолетни и непълнолетни от 14 до 16-годишна възраст отговарят родителите, попечителите или настойниците, които съзнателно са допуснали извършването им.
Актът се съставя от компетентно длъжностно лице в присъствието на нарушителя и поне един свидетел-очевидец, които след изготвянето лицата се подписват в определените за тях полета. Актът се връчва на нарушителя, за което се изготвя и подписва разписка. Отказът от връчване се удостоверява с подписа на един свидетел.
Освен при съставянето, в седемдневен срок от подписването на акта, нарушителят може да подаде писмени възражения срещу акта. Издаденият акт трябва да съдържа реквизитите, изчерпателно изброени в чл. 42, ал. 1 от ЗАНН. В 14-дневен срок от подписване на акта, преписката се изпраща на наказващия орган.
Наказателното постановление се издава от наказващия орган или от упълномощено от него длъжностно лице и се издава в срок до 6 /шест/ месеца от съставяне на акта и трябва да отговаря съдържа реквизитите в чл. 57, ал. 1 от ЗАНН. Санкционният документ се подписва от длъжностното лице и се връчва на нарушителя срещу подпис.
Обжалване на наказателни постановления пред съда
Срокът за обжалване на наказателното постановление е 14 /четиринадесет/ дневен и започва да тече от датата на връчването. Жалбата се подава чрез наказващият орган, но няма пречка да бъде подадена и директно до съда. Компетентен е този районен съд, в чийто район е извършено нарушението. Страни по това дело са наказващия орган и нарушителя и делото се разглежда от един съдия. Съдът събира всички относими по случая доказателства, което може да се осъществи по искане на някоя от страните или по инициатива на съда. След събиране на всички доказателства, съдът обявява, че ще се произнесе с решение, като срокът за постановяване е едномесечен.
Със съдебното си решение си съдът може да потвърди, отмени или измени наказателното постановление. При изменение на наложеното наказание, същото не може да се увеличи, а само да се намали. С оглед изхода на делото съдът присъжда разноски, ако такова искане е направено. При потвърждаване на наказателното постановление, наказващият орган има право на юрисконсултско възнаграждение, ако е бил представляван от такъв. При отмяна на наказателното постановление имате право да ви бъде присъден размера на заплатеното адвокатско възнаграждение. При изменение, въпросът за разноските се решава съразмерно на отменена и на потвърдената част.
Независимо от съдържанието на решението, същото подлежи на обжалване пред административния съд, в чийто съдебен район се намира районния съд разгледал и решил делото.
Недоволната от решението страна може да подаде касационна жалба чрез районния съд. Възможно е, както нарушителя, така и наказващия орган да подадат касационни жалби.
Административния съд разглежда делото в състав от трима съдии и при участието на прокурор от съответната окръжна прокуратура. След като разгледа делото, съдебния състав се произнася с решение в едномесечен срок. Прокурорът може да изрази становище за основателност или за неоснователност на касационната жалба. С решението си, административния съд може да потвърди, отмени или измени решението на районния съд.
При отмяна на решението, съдът може да постанови ново решение по спора или да върне делото за ново разглеждане от друг съдия при компетентния районен съд.
Правно обслужване и нашите услуги при издадено наказателно постановление
В тази сфера предлагаме широк спектър от услуги, следните са някои от тях:
- Консултация по всички възникнали въпроси по повод издадени наказателни постановления;
- Получаване на издадени наказателни постановления и цялостна комуникация с наказващите органи, включително, но не само НАП, НОИ, КАТ, ДАИ, Автомобилна администрация, общини, ведомства, комисии и други;
- Съставяне на стратегия за всеки конкретен случай;
- Подготовка на жалби и книжа за обжалване на издадените наказателни постановления.
Спечелени дела
Често задавани въпроси
Обжалвайте вашето наказателно постановление сега!
Не допускайте несправедливи санкции да останат в сила. Свържете се с нас за изготвяне на жалба и защита на вашите права пред съда.