Имате нужда от адвокат по вещно право в София? Търсите доказано добър експерт с богат опит в защита правата при неуредици със собствеността ви?
Вещно право – какво представлява?
Вещното право урежда правата върху собствеността – както върху движими, така и върху недвижими имоти. То регулира придобиването, владеенето, ползването и разпореждането със собствеността, осигурявайки правна защита на собствениците.
Вещното право се основава на понятието за собственост, което е ключово за разбирането и прилагането му. Този клон на правото регулира отношенията между собственика и останалите лица, като осигурява защита на правата на собственост и урежда начина, по който тя може да бъде придобита, прехвърлена или ограничена. Всеки субект се нуждае от защита при упражняване на своите права относно недвижимата собственост.
Следва да се отбележи, че държавата и общините притежават собственост, която е публична и частна и това е уредено съответно в Закона за държавната собственост и Закона за общинската собственост.
Държавната и общинската собственост са строго регулирани и поради тази причина частната собственост представлява по-голям интерес от правна гледна точка, тъй като може да бъде собственост на физически и юридически лица.
В чл.17, ал.3 от Конституцията на Република България е записано, че частната собственост е неприкосновена. Това означава, че никой не може да оказва негативно влияние върху същата и да обременява по какъвто и да е начин, освен в предвидените по закон хипотези.
В Закона за собствеността е записано, че собственост могат да придобиват и чужденци и чуждестранни юридически лица, но само при определени предпоставки. Уредени са още някои хипотези относно Етажната собственост, като за тази материя е налице отделен нормативен акт.
Важно е да се отбележи придобиването на имот по давност. При добросъвестните владелци, които владеят даден имот на правно основание, придобивна давност е 5 години. Недобросъвестното придобиване на даден недвижим имот от своя страна е за срок от 10 години. Това означава, че лицето не владее имота на правно основание и при тях не е налице юридическия факт обуславящ добросъвестността.
От съществено значение са исковете, които способстват за реализирането на лицата, имащи права върху недвижими имоти. Същите се делят на 2 групи, а именно: владелчески и собственически искове, като последните защитават не само неприкосновеността на недвижимата собственост, но и прекратяването на всяко неонователно действие което пречи на собственика да упражнява своите права, но и определяне на граници между имотите.
Какви услуги в областта на вещното право предлага нашата кантора?
В сферата на вещното право и юридическото обслужване свързано със собствеността, адвокатска кантора „Иванчов и Партньори” предлага следните възможности на своите клиенти и партньори:
- Консултации във връзка с придобиването на недвижими имоти;
- Учредяване на вещни тежести върху имоти – ипотеки, сертитути, право на ползване и преминаване и т.н.;
- Комуникация с държавни и общински органи във връзка недвижими имоти;
- Съдебна и извънсъдебна делба на имоти;
- Правни съвети относно етажна собственост;
- Правна подкрепа по Закона за държавната и Закона за общинската собственост;
- Процесуално представителство пред различните видове съдилища;
- Предявяване и защита по собственически и владелчески дела;
- Съдействие при изповядване на сделки пред нотариуси;
- Оформяне на цялостна визия при покупки и продажби на недвижими имоти;
- Подготовка на предварителни договори;
- Помощ при отдаване под наем и изготвяне на съответните книжа;
- Консултиране относно кредитиране;
- Подпомагане на чуждестранни физически и юридически лица при сделки с имоти.
Спечелени дела
Адвокат по вещно право
Имате правни въпроси, свързани с притежание или ползване на имущество? Нашите юристи са тук, за да ви предоставят експертна помощ и съдействие.