Предварителният договор е уреден в чл.19 от Закона за задълженията и договорите. Той има подготвителен характер и цели да предостави сигурност на страните, че едната или другата няма да се откаже от бъдещата покупко-продажба.
Страни по този договор могат да бъдат всички граждани и юридически лица. С предварителния договор не се прехвърля собствеността, а единствено се уговарят бъдещите условия на прехвърлителната сделка.
С оглед изложеното, трябва да знаете, че за да купите МПС по този начин има два етапа – подписване на предварителен договор и сключване на окончателен договор.
При покупко-продажба на МПС е напълно възможно сключване предварителен договор. С цел сигурност и уговаряне на определени условия е благоприятно за страните да парафират такъв документ. Чрез подобна договорка ще можете да уговорите цена, плащане на части, срок за сключване на окончателен договор и други условия.
Чрез договора и двете страни могат да защитят интересите си, тъй като всички параметри на окончателната сделка биха да бъдат уговорени предварително. Това не би позволило изменения на условията в последния момент от едната или от другата страна.
Предварителен договор обичайно се използва в случаите, когато страната, която желае да извърши покупката е в процес на търсене на финансиране. Друг случай е, когато една от страните трябва да се сдобие с документ, който е необходим за сключване на окончателния договор.
Редица са причините за сключване на предварителен договор, но общото между всички ситуации е, че отразява готовността на страните да сключат сделката. При нарушение на договора ще носят съответната отговорност.
За да може да обвърже страните, е необходимо в договора да бъдат описани всички данни. За Физическите лица са имена, ЕГН, адрес, а за юридическите – наименование, ЕИК/Булстат, седалище и адрес на управление, както и имената на представляващото лице.
Необходимостта от идентификация изхожда от това, че само страните по договора за обвързани от неговите клаузи.
Следващия елемент е описанието на моторното превозно средство, което е предмет на предварителния договор. За неговата идентификация е необходимо да се посочат:
Могат да се посочат и други белези за конкретизиране на даденото МПС, но изброените са най-съществените. Към тази точка може да се направи опис на състоянието. Това може да включва техническото състояние на автомобила, известните повреди по него, нивото на оборудване и наличните „екстри“ и други.
Третият елемент на договора е цената и начина заплащане. Цената се уговаря свободно между страните. След като се определи сумата, се урежда и въпросът за нейното заплащане. За суми до 10 000 лева плащането може да се извърши в брой и чрез банков превод, но за сумите над 10 000 лева, законът изисква сумата да се заплати по банков път.
Плащането на цената може да се извърши на части или наведнъж. В практиката е прието при сключване на предварителния договор, купувачът заплаща 10% от общата цена капаро /задатък/, имаща за цел да изрази сериозното намерение за покупка.
Страните свободно уговарят правата и задълженията си, но най-основните са свързани със спазване на договореностите и последиците от тяхното нарушаване.
За продавача основното задължение е да не продава моторното превозно средство на лице различно от купувача.
Купувачът обещава, че ще закупи конкретното МПС, на съответната цена и в уговорените срокове.
Други задължения са добросъвестност, уведомяване на другата страна при съществени изменения, които влияят на договора, например непредвидени събития, тежка повреда на моторното превозно средство и други. Могат да бъдат уговорени и условията за разваляне на договора и последиците от това.
Последния съществен елемент на продажбата е, в какъв срок от подписване на предварителния договор ще бъде сключен окончателния. Този срок се уговаря свободно между страните. С предварителния договор може да бъде уреден въпроса за разходите по окончателния договор. Те могат да бъдат споделени по равно или в тежест на една от страните. Всеки елемент на сделката може да бъде изменян по всяко време, при съгласие на страните.
Съгласно член чл. 19 от Закона за задълженията и договорите „предварителен договор за сключване на определен окончателен договор, за който се изисква нотариална или нотариално заверена форма, трябва да се сключи в писмена форма“.
От законовия текст може да се изведе следното: предварителния договор за продажба на МПС трябва да се сключи в писмена форма, тъй като за сключване на окончателния договор се изиска писмена форма с нотариална заверка на подписите. В случаи на желание за заверка на предварителния договор, следва да имате предвид, че за това се дължат нотариални такси и хонорар за изготвяне на документа.
При сключване на предварителния договор е добре да се предоставят свидетелство за регистрация част I и част II на моторното превозно средство. Това са т.нар. „Голям и малък талон“. Целта на това е да се докаже, че продавачът е собственик на моторното превозно средство, което ще бъде предмет на сделката.
Останалите необходими документи за сключване на окончателния договор са удостоверение за застрахователна стойност и документ за платен данък МПС от общината. Собственикът може да се сдобие с тези два документа след сключване на предварителния договор.
Важна подробност е, че с измененията на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс от месец май 2024г. нотариусите са задължени да извършват проверки за публични задължения на продавачите на моторни превозни средства. При установяване на данъчни задължения нотариусите не изповядват сделката, докато не бъдат заплатено дължимото към държавата. По тази причина може да се поиска удостоверение за липса на задължения от страна на продавача предварително. Така купувачът ще бъде по-сигурен, че сделката може да бъде извършена.
Всяка сделка крие своите рискове, но с правилния подход същите могат да бъдат сведени до минимум. Основните и най-често срещани рискове могат да се избегнат със сключването на предварителния договор.
За купувача най-често срещаните рискове са свързани с техническото състояние на превозното средство, установяване на собственика, както и със семейното положение на продавача. В много случаи по време на брака в режим на съпружеска имуществена общност, единия от съпрузите закупува МПС. В такива случаи, въпреки че е вписан само единия съпруг, в свидетелството за регистрация, за да може да се сключи сделката, е необходимо да се подпишат и двамата съпрузи.
За да може да се елиминира този риск е необходимо да се представи удостоверение за семейно положение на продавача. Това се издава на момента от общината по постоянен адрес срещу малка общинска такса.
Както вече казахме, продавачът може да се легитимира като собственик с представяне на свидетелството за регистрация. Рисковете свързани с техническото състояние на автомобила могат да се минимизират или отстранят, ако конкретното МПС бъде огледано от специалист. Експертът в областта ще състави протокол и ще даде адекватна оценка за състоянието на автомобила. Така купувачът ще може да прецени дали да продължи с покупката или да се откаже. Важен момент е купувачът да установи, дали върху въпросното МПС е наложен запор преди подписване на договора и заплащане на капаро.
Проверка може да бъде извършена в отдел „Пътна полиция“ при всяка областна дирекция на МВР или по електронен път с квалифициран електронен подпис.
Основните рискове за продавача са свързани с получаване на продажната цена. Първата гаранция за продавача е полученото капаро в размер на 10% от уговорената цена при подписване на предварителния договор. Продавачът може да си гарантира получаване на остатъка от сумата, ако постигне уговорка, че цялата сума трябва да се плати преди подписване на окончателния договор.
В чл.19, ал.3 от Закона за задълженията и договорите е уредена гаранция приложима и за двете страни. Съгласно закона: „Всяка от страните по предварителния договор може да предяви иск за сключване на окончателен договор“. За да се упражни това право се подава иск до съда от изправната срещу неизправната страна по предварителния договор.
Предварителният договор може да се прекрати на следните основания:
На първо място, страните по договора могат да се защитят, ако проучат добре насрещната страна и сключат предварителен договор, който предвижда редица условия. Защитата на вашите права и законни интереси може да се осъществи и чрез консултация с адвокат-специалист. Адвокатът би могъл да води преговори от ваше име и дори да сключи самия договор от ваше име. При нарушение на договора може да се потърси съдействие и от съда.
Основната неустойка в предварителния договор е задатъка в размер на 10% от уговорената цена, но е възможно да се уговорят и допълнителни санкции за неизправната страна.
При нарушение на предварителния договор от купувача, той губи заплатеното капаро. При нарушение от страна на продавача, същия трябва да върне получения капаро, както и да заплати на купучава неустойка в размер на това капаро. С други думи казано, продавачът заплаща два пъти.
При невъзможност или нежелание за решаване на последиците от разваляването по доброволен ред, опция е да се потърси съдействие от съда.
По наше мнение, предварителният договор е полезен, независимо дали сте купувач или продавач. Наличието на такъв документ ще ви донесе известно спокойствие, докато търсите финансиране или ви е необходимо време да се подготвите за сделката. А в случай на неизпълнение, ще ви помогне да защитите правата си в пълна степен.
При изготвяне на предварителен договор за покупко-продажба на МПС са от изключително значение:
Абсолютно задължително е предварителния договор да съдържа уговорки относно съществени елементи на окончателния договор.
При консултацията с адвокат бихте могли да зададете всички въпроси, които имате, както да ви бъде разяснено всичко, което Ви интересува. Ще може да получите съвет какви документи да изискате или получите, както и за какво да внимавате.
В адвокатска кантора “Иванчов & Партньори” разполагаме с добре подготвен екип, който ще може да ви съдейства при покупка или продажба на МПС. Можем да ви съветваме в процеса от началото на преговорите по предварителния договор до сключване на окончателния пред нотариус. Ще ви улесним при издаване на документи и извършване на конкретни проверки.
Най-често сделките по покупко-продажба на МПС се сключват между непознати лица. Именно поради това, един предварителен договор ще Ви даде сигурност до сключване на окончателния договор. Всеки гражданин и юридическо лице би могъл да бъде страна по такъв договор, като подписването ще Ви предпази от скъпоструваща правна грешка. Обичайно тези договори се използват от граждани, автокъщи и посредници. Покупката или продажбата на МПС не е лесно начинание и при подобна сделка и по наше мнение квалифицираната помощ е задължителна.
Настоящата статия не представлява правно становище или правен съвет. Авторът на статията не носи отговорност за предприемане на каквито и да е правни действия, въз основа на съдържанието й.
Свържете се с нас за компетентно съдействие и правни насоки при изготвянето на предварителен договор и финализиране на покупко-продажбата на МПС.