Безспорен факт е необходимостта от опитна и адекватна правна помощ на всяко едно търговско дружество или корпоративна структура. В „Иванчов и Партньори” се стремим да осигурим правната сигурност на нашите бизнес клиенти, като девизът ни е – „Напред вървим заедно”.

Независимо дали икономическата обстановка е стабилна или не, отдаденият адвокат би помогнал за реализирането на дадена идея или уреждането на възникнал правен въпрос и за това препоръчваме на всеки предприемач, задължително да разполага с адвокат. Разбира се, търговците по презумпция са професионалисти по занятие и при тях са налице някои облекчения и изключения от гражданския оборот.

Пример за това е посочена в чл.309 от Търговския закон, а именно: „Не може да се намалява поради прекомерност неустойката, дължима по търговска сделка, сключена между търговци”, докато в чл.92 от Закона за задълженията и договорите относно физическите лица е обективирано, че: „Ако неустойката е прекомерно голяма в сравнение с претърпените вреди или ако задължението е изпълнено неправилно или отчасти, съдът може да намали нейния размер”.

Въпросите, които биха могли да възникнат при всеки един търговец, са неимоверно много и настоящето изложение не би могло да бъде достатъчно, но ще опитаме да внесем яснота по може би най-актуалните въпроси:

Несъбрани вземания

Търговските дружества главно доставят стоки и извършват услуги при конкретни условия на отложено плащане. Подобен метод несъмнено стимулира търговският оборот, но крие рискове от забавени или изобщо неосъществени плащания. В зависимост от размера на сумата предлагаме различни варианти, като за гарантиране на вземането препоръчваме банкови гаранции и акредитиви, но задължително трябва да се има предвид, че таксите за подобни услуги в никакъв случай не са малки и следва да се помисли дали цялата процедура е целесъобразна и оправдава вложенията.

Независимо от размера на отложеното плащане със сигурност трябва да се помисли за механизъм гарантиращ събираемостта. Относно вземания, при които падежите са настъпили и контрагентът с поведението си категорично е показал, че няма намерение да заплати дължимото, следва да се изготви индивидуална стратегия. Абсолютно наложително е да се постави въпросът – „Дали целта оправдава средствата”. Съгласно действащото законодателство търговците отговарят с притежаваното от тях имущество.

Ако при един търговец са налице множество задължения към различни контрагенти, следва да се направи цялостна проверка на имуществото му, като на разположение са различни правни механизми, които биха могли да дадат обективна представа за състоянието на един търговец.

Ако стане ясно, че въпросното търговско дружество е останало без активи, препоръчваме сериозно да се обмисли дали изобщо да се започне съдебна процедура, тъй като същата би натоварила вземането с адвокатски хонорари, държавни такси, суми за вещи лица и т.н.

Бизнесът и Данъчното право

Неимоверно приемаме за чиста монета фактът, че всяко едно търговско дружество се нуждае от личен данъчен консултант. Това се налага не само заради различните данъчни закони, които биха могли да имат отношение към дейността на търговеца, както е например при тези, които търгуват с алкохолни напитки и тютюневи изделия, като при тях освен останалите данъчни закони, отношение има и Законът за акцизите и данъчните складове.

Общо взето, почти цялото данъчно законодателство касае лицата, упражняващи търговска дейност, в по-голяма или по-малка степен. Например Законът за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/, Законът за данък върху добавената стойност /ЗДДС/, различни осигурителни закони, Данъчно-осигурителният процесуален кодекс /ДОПК/ и др.

Комуникацията с данъчните органи е изключително важна, тъй като на същите им е вменена контролната функция. Ясно е, че компетентните служители към Националната агенция по приходите /НАП/ извършват проверки и съставят ревизионни актове, с които налагат имуществени санкции на търговците, но българските съдилища решават дали санкциите са наложени в съответствие със закона и дали са спазени процедурите за това. Ето защо, считаме адвокатската подкрепа за изключително важна при въпроси от данъчен характер.

Търговците и Трудовото право

По-голяма част от лицата, упражняващи търговска дейност, разполагат с работници и служители. Трудовото право е една специфична и чувствителна материя, а и няма как да не е така, тъй като в момента на написването на настоящото изложение, над 3 милиона българи работят по трудови правоотношения.

На първо място, следва трудовите договори да бъдат прецизирани съгласно действащото законодателство, като в компетенциите на работодателя е опцията за срочен или безсрочен трудов договор.

На следващо място са вътрешните документи на работодателя от типа на Правилника за вътрешния трудов ред, различните инструкции, правила за обучения и т.н.

На трето място, процедурите за налагане на дисциплинарни наказания следва да бъдат прецизирани до най-високото възможно ниво, тъй като и най-малкото нарушение на правилата ще доведе до негативни последици за работодателя. Пример за това е, че преди налагане на каквото и да е дисциплинарно наказание следва да се изискат писмени обяснения на работника или служителя. Ако това не е сторено, съдът ще отмени наказанието, без да разглежда спора по същество – аргумент чл.193, ал.2 от Кодекса на труда.

Търговските дружества и Международните контрагенти

В условията на членство на България в Европейския съюз, обхватът на търговска дейност значително се разширява. Един от основните фундаменти на съюза е свободното движение на стоки и услуги. Безспорен факт е, че при население от над 500 милиона жители към 01.01.2017 г. възможностите за бизнес се увеличават многократно. В рамките на европейското икономическо пространство са налице редица директиви и регламенти, установяващи правила за поведение и задължения за лицата, желаещи да оперират на единния пазар, а за трети страни тази материя се регулира от нормите на международното право.

На подобни предприемачи задължително се препоръчва наемането на консултанти, с цел съблюдаване на законодателната рамка.

Форсмажорни обстоятелства и COVID-19

Пандемията от COVID-19 доведе до сериозни затруднения за много търговски предприятия при осъществяването на стопанската им дейност. В Търговския закон е предвидено, че извънредни обстоятелства като пандемията представляват “форсмажор”, което може да доведе до временно освобождаване от отговорност по договори.

В случай на невъзможност за изпълнение на договорно задължение поради форсмажор, е важно да се изпрати писмено уведомление до другата страна, за да се избегнат претенции за неустойки и обезщетения. Българската търговско-промишлена палата предоставя сертификат за форсмажор, който има международна валидност и може да осигури защита на предприятието от негативните последици на непреодолимата сила, каквато е COVID-19.

Търговско и дружествено правоВ сферата на търговското и дружественото право от „Иванчов и Партньори” предлагаме на нашите корпоративни клиенти следните услуги:

  • Избор на подходяща правна форма при стартиране на бизнес /ООД, ЕООД, АД, ЕАД, КДА/
  • Консултации относно данъчното законодателство и оспорване на ревизионни актове по съдебен ред;
  • Правна подкрепа относно трудовото законодателство;
  • Прехвърляне на дружествени дялове;
  • Промяна на правната форма;
  • Продажба на търговски дружества;
  • Консултации относно европейското и международното законодателство;
  • Изготвяне на франчайз договори във връзка със стъпването на международни и европейски пазари;
  • Правно облужване на чуждестранни юридически лица и създаване на бизнес в България;
  • Създаване на индивидуални концепции относно рискови контрагенти;
  • Стратегии при събиране на вземания;
  • Процедури по несъстоятелност и други права на кредиторите;
  • Ликвидация на Търговски дружества;
  • Изготвяне на книжа и документи от всякакъв характер касаещ дейността на търговските дружества;
  • Правна подкрепа по застрахователни въпроси;
  • Съдействие по отношение на комуникацията с банковите институции по всякакви поводи;
  • Изготвяне на общи условия;
  • Правно проучване на потенциални контрагенти;
  • Комисионни договори, довори за лизинг и превоз;
  • Изготвяне на ценни книги;
  • Подготвка на документи за процедури от диференциран характер;
  • Лицензионни режими относно транспортни фирми, таксиметрова дейност, заложни къщи, аптеки и много други;
  • Закупуване на недвижими имоти и съпътстващата документация;
  • Представителство пред държавни и общински органи;
  • Процесуално представителство по търговски дела пред всички съдебни инстанции;

Адвокат по търговско право

Имате нужда от правна подкрепа за вашия бизнес? Нашите експерти по търговско право ще ви съдействат при договори, спорове и сделки, за да защитите интересите си.

Оценка: 4.80 / 5 (61 мнения)