Нарушението за превишена скорост представлява управление на моторно превозно средство със скорост над разрешената по Закона за движение по пътищата.
С развитието на технологиите вече се използват автоматизирани технически средства за установяване на този вид нарушения. Те представляват уреди за контрол (камери), работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията.
Камерите установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган, като могат да бъдат стационарни и мобилни. В зависимост от това какви са предвидените санкции има два начина за налагане на наказание за управление на моторно превозно средство с превишена скорост.
Ако е предвидено само наказание, се издава глоба с електронен фиш.
Ако е предвидено да се наложи и друго наказание, се съставя Акт за установяване на административно нарушение (АУАН). Въз основа АУАН се изготвя наказателно постановление.
За превишена скорост в населено място с над 50 км/ч глобата е 700 лв. и отнемане на шофьорската книжка за 3 месеца. За превишение с между 31 и 40 км/ч глобата е 400 лв., а с между 21 и 30 км/ч – 100 лв. Извън населени места глобите са по-ниски. Онлайн проверка и плащане на глоби могат да се направят чрез новата система на КАТ.
За превишаване на скоростта в населено място от 11км/ч до 20км/ч наказанието е глоба от 50 лева. За превишаване на скоростта с 10км/ч наказанието е глоба от 20 лева. За превишаването на скоростта с до 9км/ч не е предвидено наказание.
За превишаване на скоростта в населено място за всеки 5км/ч след превишение с 50км/ч глобата се увеличава с 50 лева, както и се отнема свидетелството за управление на моторно превозно средство за срок от 3 месеца. Така например за превишение с 55км/ч паричната санкция е в размер на 750 лева, а за превишение в размер на 70км/ч е в размер на 900 лева.
За превишена скорост извън населено място наказанията са малко по-ниски във високите граници и са предвидени следните:
В случаите, когато нарушението е извършено повторно, наказанието е глоба в двоен размер, а когато превишението в населено място е с над 50км/ч се налага и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок от 3 месеца. Да е извършено повторно едно нарушение означава в рамките на една година от влизане в сила наказателно постановление или електронни фиш извършите ново нарушение на скоростта, санкцията е в двоен размер.
За някои водачи е предвидено и наказание за системност. Системно е извършено онова нарушение, което е извършено 3 или повече пъти в едногодишен срок от влизане в сила на първото наказателно постановление или на първия електронен фиш за същото по вид нарушение. Например за превишена скорост. Системността е предвидена за нахвърляне на скоростта с 31км/ч и повече. Наказанието е глоба в двоен размер и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок от 6 месеца. Прилага се към водачи превишили ограничението на скоростта в населено и извън населено място.
Съгласно закона е предвидено отнемане на 18 броя контролни точки за превишаване на скоростта с над 50км/ч, при повторност се отнемат 21 контролни точки, а при системност 26 контролни точки.
В зависимост от това дали е предвидено само наказание глоба или не, органите на МВР процедират по два различни начина. Ако е предвидено само наказание глоба, без лишаване от право или отнемане на точки се издава електронен фиш. Ако обаче трябва да се наложи и друго наказание освен глобата се издава акт за установяване на административно нарушение /АУАН/, на база който се издава наказателно постановление.
Между двете процедури съществуват следните разлики:
Срещу електронния фиш не могат да се подават възражения, освен в определени случаи описани в закона. Възражението е възможно, когато нарушението е било извършено от МПС със специален режим за движение или с МПС, което е било обявено за издирване.
Срещу АУАН наказаното лице може да възрази при неговото съставяне в обособеното за това поле или писмено в седемдневен срок от получаването му.
Електронния фиш и наказателното постановление подлежат на обжалване в четиринадесетдневен срок от връчването им на наказаното лице. Жалбата се подава чрез органа издал санкционния акт, но няма пречка да се подаде директно до компетентния районен съд. Ако жалбата отговаря на условията в закона, съда насрочва съдебно заседание, в което разглежда жалбата и събира доказателства.
Често електронните фишове и наказателните постановления биват отменяни поради липса на реквизит или нарушения на Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, връчване на неправилно лице и негоден снимков или видео материал.
Предвидена е възможност за случаите, когато лице различно от собственика е управлявало моторното превозно средство, с което е извършено нарушението. В тези случаи собственика попълва декларация, с която посочва конкретното лице и прилага копие на неговото свидетелство за управление на МПС. При електронните фишове такава декларация се подава в четиринадесетдневен срок от получаването му, а в случаите, когато се издава АУАН – в срока за подаване на възражение.
Районният съд обработва жалбата в състав от един съдия. След разглеждане на делото и събиране на поисканите доказателства съдът постановява решение в едномесечен срок. Възможностите са да потвърди, измени или отмени наказателното постановление или електронния фиш.
Обжалваният акт се потвърждава, когато се намери, че санкциите са наложени при спазване на всички правила по заснемането на нарушението, издаването на електронния фиш или наказателното постановление и връчването. Ако някое от тези правила са нарушени, наложената санкция би могла да се отмени. В случай, че наказанието е прекомерно, същото се изменя и намалява.
По този вид дела е предвидена възможност за обжалване от недоволната страна. Решението на районния съд се обжалва чрез подаване на касационна жалба до съответния административен съд. Касационната инстанция разглежда делото в състав от трима съдии и постановява решение. Правомощията на административния съд включват потвърждаване, отмяна и изменение на наказанието връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на районния съд.
Ако делото не бъде спечелено, съдът потвърждава наложеното наказание или го намаля. Благоприятна последица за наказаното лице е, че съда не може да увеличи наказанието, защото това е недопустимо. Ако е постановено само наказание глоба, което е и най-честия случай, е достатъчно тя да се заплати и наказанието е изпълнено.
Ако санкцията е лишаване от право да се управлява МПС за определен срок, то се изпълнява чрез предаване свидетелството управление в МВР. Наказаният няма право да управлява МПС за срока на наказанието. Лишаването от право влиза в сила със съдебното решение.
В определени от закона случаи с влизане в сила на съдебното решение се отнемат и контролни точки в предвидения размер.
При потвърждаване или изменение на електронния фиш или наказателното постановление, наказващият орган има право на възнаграждение за юрисконсулт. Най-често възнаграждението е в размер на около 100 лева.
Най-добрата защита при санкциите за превишена скорост е консултация с адвокат, специализиран в сферата на административнонаказателното право. В процедурата по издаване на електронен фиш това трябва да стане до няколко дни след връчване на фиша. По този начин ще разполагате с повече време за изготвяне на подходяща стратегия. А в случаите, когато друго лице е управлявало моторното превозно средство, да се съберат необходимите документи за подаване на декларация.
В процедурата по издаване на АУАН и след това на наказателно постановление, най-удачния момент за търсене на правно съдействие е непосредствено след издаване на АУАН. Целта е да бъде подадено възражение срещу този него.
За изготвянето на жалбата и провеждането на успешна процедура по обжалване е необходимо наказаното лице да представи всички документи по случая, които се намират в него. По този начин адвокатът ще може да се запознае обстойно със случая.
В адвокатска кантора „Иванчов & Партньори“ разполагаме с добре подготвен екип, с богат опит в делата за обжалване на санкции за превишена скорост. С въвеждането на електронно правосъдие имаме възможност да вземем пълноценно и ефективно участие в подобен род дела пред всеки съд в страната.
Воденето на дела срещу електронните фишове и наказателните постановления е важно по няколко причини. От една страна ви се налагат санкции. Те се изразяват в парична глоба, лишаване от право да се управлява МПС и отнемане на контролни точки. От друга страна, ако не обжалвате санкцията ще влезе в сила. Това значи, че дори да е наложена незаконосъобразно ще дължите нейното заплащане.
Не трябва да се подценява и възможността да ви се наложи наказание за повторност и системност. При тези условия глобата е в двоен размер, а в някои случаи е предвидено и отнемане на свидетелството за управление на МПС и контролни точки.
А с измененията от май 2024г. в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, ако желаете да продадете недвижим имот или да учредите вещно право върху такъв, няма да можете да го направите, докато не заплатите глобата.
Имате нужда от правна помощ при обжалване на глоба за превишена скорост? Потърсете съдействие за ефективна защита на правата си. Свържете се с нас за повече информация.