Обжалване на електронен фиш

Какво представлява електронният фиш?

Законовата дефиниция за електронен фиш се съдържа в Параграф 6, точка 63 от Допълнителните разпоредби на Закона за движение по пътищата. Съгласно закона, електронен фиш представлява електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства или системи.

Електронния фиш се издава по образец, който е утвърден от Министъра на вътрешните работи. Електронен фиш не се издава за всички нарушения, а само за тези, които отговарят на условията в закона.

Предвидени са следните изисквания:

  • Нарушението да бъде установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система – съгласно параграф 1, точка 64 от Допълнителните разпоредби на Закона за движение по пътищата. Това са уреди за контрол, работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията, които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган, като могат да бъдат стационарни и мобилни;
  • Да бъде установено в отсъствието на контролен орган и на нарушител. Това означава, че не е необходимо присъствието на нарушителя и на служител на службата за контрол при установяване на нарушението, така както е предвидено за нарушенията, за които се съставя акт за установяване на административно нарушение;
  • Да не е посочено отнемане на контролни точки или наказания лишаване от право да се управлява моторно превозно средство. Това условие означава, че за такова нарушение следва да е предвидено единствено наказание глоба.

След установяване на нарушението чрез използване на автоматизирано техническо средство или система, служител на съответната служба записва информацията за нарушението на хартиен, магнитен или друг носител. В практиката най-често носителя е хартиен. Последната стъпка е електронния фиш да бъде връчен на нарушителя.

Процедура по обжалване

След връчване на електронния фиш започва да тече 14 /четиринадесет/ дневен срок за подаване на жалба. Електронният фиш се изпраща на собственика на моторното превозно средство. в случай, че същото е собственост на юридическо лице – на неговия представител. В закона е записано, че жалбата се подава чрез органа издал електронния фиш, но съществува възможност същата да се подаде директно до районния съд, в чийто район е извършено нарушението.

Ако жалбата бъде подадена чрез издателя на акта, същият в 7 /седем/ дневен срок от получаването й е длъжен да изпрати цялата преписка до районния съд. Ако жалбата бъде подадена директно до съда, преписката се изпраща след разпореждане на съда.

В случаите, когато нарушението е извършено от лице различно от собственика или представителя на юридическото лице, е предвидена отделна процедура за защита от наложената глоба.

Налице е възможност наказаното лице да подаде декларация до органа издал фиша. Тази декларация трябва да съдържа данните на лицето, което е управлявало моторното превозно средство, копие на свидетелството му за управление, дата и час на предаване на моторното превозно средство и дата и час на неговото връщане.

Важна подробност е, че за деклариране на неверни обстоятелства се носи наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.

Причини за обжалване

За налагане на глоба чрез електронен фиш, същия трябва да отговаря на всички условия за неговото издаване. Неспазване на някое от тях винаги има за последица отмяна на електронния фиш, ако това е посочено в жалбата до съда.

Най-честите причини за отмяна на електронен фиш са:

  • Липса на някой от задължителните реквизити, които са посочени в чл. 189, ал. 4 от Закона за движение по пътищата. Те са следните: териториална структура на МВР, мястото, датата и точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, банковата сметка и начините за доброволно заплащане.
  • Липса на годен снимков или видеоматериал, от който да се вижда ясно регистрационния номер на моторното превозно средство.
  • Нарушение на Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. Такива може да са: липса на протокол или неправилно попълнен такъв за използването на автоматизирано техническо средство или система, липса на обучение на служителя за работа с такъв уред и други.
  • Автоматизираното техническо средство или система не са одобрени по реда на Закона за измерванията или не са преминали задължителния си годишен метрологичен преглед.
  • Друга възможност, която води до обжалване в практиката е, че нерядко се случва глобата с електронен фиш да бъде наложена на лице, което не е собственик на моторното превозно средство. Причините за това са много. Грешка при записване на данните върху хартиения или друг носител, продажба на МПС и издаване на електронния фиш преди продажбата да бъде отразена в системата на МВР и други.
  • Още един случай, с който сме се срещали е издаване на електронен фиш срещу юридическото лице, а не срещу неговия представител.

Документи и доказателства

Когато собственика на МПС получи електронния фиш, той няма достъп до останалите документи и книжа по случая. При посещение на най-близкия отдел на „Пътна полиция“ към МВР, същия може да получи копие на снимковия материал послужил за издаването на електронния фиш.

При подаване на жалбата по един от двата начина е достатъчно да се посочи електронния фиш.

Редица важни и относими към случая доказателства, обаче се явяват служебна тайна съгласно Закона за МВР и не могат да бъдат предоставени на наказаното лице. Те могат да бъдат изискани от съда при разглеждане на делото. Ето защо е от значение в жалбата да се опишат необходимите възражения и посочат нужните доказателства. След получаване на достъп до цялата преписка по случая жалбата може да се допълни и конкретизира. Правилното формулиране на доказателствените искания и доказателствата, които ще се изискат и приложат може да ви осигури по-големи шансове за спечелване на делото.

Важна подробност е, че доказателства се събират само пред районния съд. Това прави пълното и всестранно изследване на случая и неговото обжалването още по-важни.

Как се разглежда делото в съда

Ако жалбата отговаря на изискванията за нейното съдържание, съдът ще насрочи дата и час за съдебно заседание, в което ще разгледа жалбата. За заседанието се призовават жалбоподателя и органа издал акта. Наказаното лице може да се представлява от адвокат и други лица предвидени в закона. Органът издал акта може да се представлява от юрисконсулт. Съдът заседава в състав от един съдия и може да събира доказателства по искане на страните, но и по своя инициатива.

Когато страните нямат повече доказателствени искания и съдът счете, че делото е изяснено, се дава ход на устните състезания, в които страните излагат съображенията си за отмяна или потвърждаване на електронния фиш. Непосредствено след това съда обявява, че ще се произнесе с решение. Съдът се произнася в едномесечен срок, но този срок е инструктивен, т.е. може да отнеме повече време за постановяване на решението. Това не влияе на правилността или законосъобразността на решението.

С решението си съдът може да потвърди, отмени или намали размера на глобата. При потвърждение на санкцията наказаното лице има възможност да обжалва пред съответния административен съд. Жалбата се подава чрез районния съд в 14 /четиринадесет/ дневен срок от получаване на решението. За съда е предвидена възможност да намали санкцията, ако са събрани доказателства за това, че наложеното наказание е било неправилно определено в прекомерен размер. Последната възможност пред съда е да отмени електронния фиш. Това е и най-благоприятната последица за жалбоподателя. Отмяна означава, че отпада задължението за заплащане на глобата.

Рискове при обжалване

Рискове при обжалване на фишОбжалването не е без риск, но последиците не са тежки. Най-благоприятната последица е, че съдът няма право да увеличава размера на глобата, тъй като по този начин би се влошило положението на жалбоподателя, а това е недопустимо. При потвърждаване на електронния фиш наказаното лице трябва да заплати разноските на органа, ако такива са направени. Пример за това е възнаграждение за юрисконсулт, ако органът е бил представляван. В повечето случаи това възнаграждение е в приблизителен размер от 100 лева. Друга последица е, че няма да се възстанови заплатеното адвокатско възнаграждение.

Отделно, при получаване на електронния фиш е предвиден срок за доброволно плащане.

Ако заплатите в този срок доброволно, то дължите 70% от размера на глобата. В случай че обжалвате електронния фиш, губите тази привилегия.

Практически съвети

Консултацията с адвокат, специализиран в сферата на административнонаказателното право може значително да увеличи шансовете ви за спечелване на делото и отмяна на електронния фиш. Адвокатът би могъл да анализира всички елементи на електронния фиш и възможните основания за отмяната му. Не чакайте последния момент, за да потърсите правен съвет, а се консултирайте възможно най-скоро след получаване на електронния фиш.

След анализ, специалистът ще може да изготви жалба, с която да изложи всички основания за отмяна на фиша, както и да ги обоснове с правни аргументи и с относимата съдебна практика. Жалбата трябва да съдържа всички необходими реквизити, за да може да бъде разгледана от съда. Освен жалбата, правния ви съветник ще приложи необходимите доказателства и ще направи искания за събиране на допълнителни доказателства. По този начин би увеличил шансовете ви за отмяна на електронния фиш.

В адвокатска кантора „Иванчов & Партньори“ разполагаме с добре подготвен екип, който има богат опит зад гърба си в сферата на обжалване на електронни фишове. С въвеждането на информационните технологии в правосъдната система, имаме възможността да вземем пълноценно и ефективно участие в делата по обжалване на електронни фишове пред всички съдилища в страната.

Предприемането на действия срещу електронните фишове е важно. От една страна това значи, че трябва да заплатите конкретна сума по сметка на държавен орган. От друга страна, ако не обжалвате дори незаконосъобразен електронен фиш, същия влиза в сила и може да бъде принудително събран.

Друга важна последица, която не трябва да бъде подценявана е, че може да бъдете наказани за повторност, ако имате влязъл сила електронен фиш. Повторността е налице, когато ви наложат наказание с електронен фиш в едногодишен срок от влизане в сила на предходния. В такива случаи наказанието по новия електронен фиш е двойно. Това може да бъде избегнато, ако първия електронен фиш бъде обжалван.

С новите изменения от май 2024г. на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, ако имате неплатени задължения, които са влезли в сила, няма да можете да продадете недвижим имот или да учредите вещно право, докато не заплатите глобата.