Оспорване на разноски на съдебен изпълнител

Възможно ли е длъжникът да поиска обжалване на разходите и оспорване на разноски на съдебен изпълнител?

Точно за това ще говорим в днешната статия, за да разберете по-добре правата си. В случай, че имате казус, който не сме покрили с информацията по-долу поради специфика, то можете да се свържете за консултация с нашите адвокати, за да защитите законните си права на гражданин на Република България.

Оспорване на разноски на съдебен изпълнител – какво трябва да знаем

Ако сте длъжник в изпълнително производство, то несъмнено сте се сблъсквали с неприятността да разберете, че дълга Ви е нараснал значително, заради начислените към дълга разноски по изпълнението.

Това е причината да е от голямо значение всеки длъжник да знае законовите права, които има.

Изпълнителният процес е съвкупност от изпълнителни действия, като за всяко едно се дължи законоустановена такса.

Разноските се внасят авансово от взискателя и длъжникът има съответното задължение да ги възстанови.

Върховните съдии постановяват, че е необходимо да бъде установено, че внесените суми са действително дължими по изпълнителното производство, като всяко произнасяне на съдебния изпълнител относно разноските по изпълнението може да бъде оспорвано от длъжника.

Запори на несъществуващи банкови сметки

Дължат ли се разноски за налагане на запори на банкови сметки, когато длъжника реално няма сметки в съответната банка?

Един от често срещаните примери за оспорване на разноски е свързан с налагането на запори върху банкови сметки. Случва се съдебният изпълнител да изпрати запорно съобщение до банка, която отговаря, че длъжникът няма сметки при тях.

В този случай Тълкувателно решение № 3 от 10.07.2017 г. на Върховния касационен съд постановява, че длъжникът не отговаря за разноски, свързани с това действие, тъй като то не може да породи правни последици.

Несъществуването на вземането, което би подлежало на запор, е основание за освобождаване на длъжника от заплащане на тези разноски.

В този случай разноските остават за сметка на взискателя, тъй като невъзможността за налагане на запора не е по вина на длъжника.

Оспорването на разноските, наложени от съдебния изпълнител, е важно право, което длъжникът може да упражни, особено когато се установи, че някои действия на изпълнителя не са довели до реален резултат или са извършени по начин, който не отговаря на законосъобразността.

Тази невъзможност не е по вина на длъжника, а се дължи на несъществуване на вземането. Затова длъжникът не носи отговорност за разноски и те остават за сметка на взискателя.

За повече информация при желание за оспорване на разноски на съдебен изпълнител свържете се с опитните адвокати на кантора “Иванчов & Партньори” София, за да ви предоставим необходимите съвети и съдействие за защита на вашите права като гражданин на Република България.

Имате нужда от помощ при оспорване на разноски?

Свържете се с нас, за да получите съвети и съдействие за защита на вашите права.