Пътнотранспортно произшествие

В забързаното ни ежедневие всеки от нас може да попадне в пътнотранспортно произшествие. Може да пострадате като водач на друго МПС, пътник или даже пешеходец. Много хора не знаят, че в такива случаи имат право да получат обезщетение на претърпените вреди.

Вредите от пътнотранспортно произшествие могат да бъдат имуществени и неимуществени. Имуществените вреди най-често се изразяват в повредите по другите моторни превозни средства и техните товари, както и повредите по околната инфраструктура – мантинели, спирки на обществения транспорт, улично осветление и други.

Неимуществените вреди са болките и страданията, които пострадалите са претърпели вследствие на вредоносното събитие. В такива стресови ситуации, правна помощ при ПТП може да ви помогне значително. Чрез правните консултации ще можете да разберете какви документи ще ви бъдат нужни, както и ще получите съдействие за справедливо, а не занижено обезщетение.

В краен случай, ако обезщетението не бъде изплатено извънсъдебно, адвокатът ще може да заведе дело за обезщетение при ПТП пред компетентния съд.

Какво е обезщетение при ПТП?

Обезщетението при ПТП представлява парична сума, която се изплаща на пострадалите и цели да бъдат поправени претърпените имуществени и неимуществени вреди. Обезщетението е важно за пострадалите, защото по този начин те могат да поправят повреденото си имущество, да заплатят разходите си за лечение и да бъдат компенсирани за изпитаните болка, страх и стрес. Обезщетението при ПТП се изплаща от застрахователя по полицата „Гражданска отговорност“ на виновния водач, който е причинил вредите.

Ако пострадалите не получат справедливо обезщетение, то тяхното имущество ще се намали неправомерно, а здравословното им състояние ще се влоши.

Претендирането на обезщетение при ПТП е уредено в Кодекса на застраховането. Съгласно чл. 493, ал. 1 от Кодекса на застраховането, застрахователят по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите покрива отговорността на застрахования за причинените на пешеходци, велосипедисти и други участници в движението по пътищата, вреди вследствие на притежаването или използването на моторно превозно средство по време на движение или престой.

Законът урежда редица вреди, които застрахователят по полицата „Гражданска отговорност“ трябва да покрие.

Срокове за предявяване на иск за обезщетение

Важно е да отбележим, че няма извънсъдебни срокове за обезщетение при ПТП и за предявяване на претенцията към застрахователя или ако има такива, тези срокове са разписани в Общите условия на съответната застраховка. Когато пътнотранспортното произшествие е причинено от неидентифицирано МПС или от МПС, което няма сключена застраховка гражданска отговорност, пострадалият следва да насочи претенцията си към Гаранционния фонд. Важно е да знаете, че сте длъжни първо да предявите искането си към застрахователя на виновния водач по застраховката „Гражданска отговорност“.

Срокът, който следва в най-висока степен да бъде съобразен е петгодишния давностен срок за завеждане на съдебен иск срещу застрахователя. Застрахователното дружество е длъжно да се произнесе в тримесечен срок от предявяване на претенцията за изплащане на обезщетение. Съществува заблуда в обществото, че ако бъде образувано наказателно производство, същото следва да е приключило, за да може да се заведе претенция.

Ако застрахователят откаже да изплати обезщетение или реши да изплати занижено такова, вие имате право да заведете иск пред компетентния български съд. Исковете, които можете да заведете са за изплащане на имуществени и неимуществени вреди, както и претенции за лихва за забава от деня на увреждането до завеждане на иска пред съда и от завеждане на иска до окончателното му изплащане.

Участието в ПТП е стресиращо събитие за всеки човек и невинаги пострадалите знаят как да процедират. Препоръчително в подобни случаи да ползвате услугите на адвокат. Специалистът ще Ви информира какви документи за обезщетение при ПТП са Ви необходими. По този начин няма да се наложи да се борите сами за справедливо обезщетение за ПТП и да се притеснявате дали ще спазите процедурата.

Документи, необходими за получаване на обезщетение

За доказване на претенцията са необходими редица документи за обезщетение при ПТП. При пътнотранспортни инциденти, при които има причинени единствено материални вреди, обикновено се съставя двустранен протокол между водачите, без посещение на мястото на произшествието от страна на органите на КАТ. Ако някой от страните в пътнотранспортното произшествие има възражения, се изчаква пристигането на полицейските органи, които съставят констативен протокол.

Изисквайте полагащият ви се екземпляр, тъй като същият удостоверява виновния водач и пострадалите лице. Нещо повече, в него ще бъде вписан номера на полицата по застраховка „Гражданска отговорност“ на виновния водач и застрахователното дружество. Тези данни се вписват и в двустранния протокол, ако такъв се изготви от участниците в произшествието.

Ако сте получили травми, същите трябва да бъдат надлежно описани. Това става като се издаде съдебномедицинско удостоверение след преглед от лекар и служат за документи при обезщетение при ПТП. Ако състоянието на пострадалия изисква незабавна спешна медицинска помощ, епикризата, която се издава при изписване от лечебното заведение, ще послужи за удостоверяване на получените увреждания и предприетото лечение.

За да разберете какви са размерите на обезщетението за материалните щети, които можете да претендирате, имате възможност да се обърнете към оценители или автосервизи. Оценките, които ще получите са само за ваше ползване и целят да ви дадат примерни размер за обезщетението, което можете да поискате заплащане. В рамките на съдебно производство, оценката на имуществените вреди се извършва чрез назначена от съда експертиза.

Не е необичайно да бъдат назначени две и повече експертизи, ако произхода и характера на вредите са различни.

Важно е да знаете, че не сте длъжни веднага да търсите обезщетение. Можете да изчакате няколко седмици, в които да се възстановите от стреса и получените наранявания. Винаги е по-добре да започнете процедурата за обезщетение при ПТП в сравнително спокойно състояние.

Важно е да се отбележи, че документите за обезщетение при ПТП следва да бъдат правилно събрани, като основният елемент, е самата застрахователна полица. Останалите документи са протоколи от всякакъв характер, епикризи, оценки и други медицински документи.

В практиката правната помощ при ПТП за претендиране на обезщетение за вреди, които са вследствие на пътнотранспортно произшествие може да ви бъде изключително полезна. Всеки случай се различава и е необходимо задълбочено изследване на въпроса, за което са нужни специализирани знания в областта. Използването на адвокатски услуги ще ви улесни и ще ви спести време.

Често срещани проблеми при искове за обезщетение

Не са редки случаите, когато застрахователите отказват да изплатят обезщетение за ПТП. Много често застрахователните дружества не изплащат дължимото се, поради неправилно попълнени документи за обезщетение при ПТП или непълен комплект такива.

Много често, когато пострадалия водач представя двустранен протокол, същият е неправилно попълнен или данните в него са непълни. В други случаи, заявлението, което се подава до застрахователя е непълно. Това може да включва непредоставяне на номер на банкова сметка за изплащане на обезщетението, неприлагане на всички документи към заявлението и други.

Когато застрахователя определя размера на обезщетението, което ще ви изплати, бива съставяна собствена оценка за стойността на вредите. Тази оценка може да не ви удовлетворява и тогава следва да се образува иск пред съда. В случай на отказ за изплащане на обезщетение, пострадалите могат да подадат иск пред съда. Давностния срок за подаване на този иск е 5 /пет/ години. Пропускането на този срок ще доведе до отхвърляне на иска от съда, тъй като изтичането на законово предвидената давност ликвидира възможността за уважаване на иска.

В тези случаи правен специалист може да ви даде ценни насоки за действията, която трябва да предприемете и тяхната хронология. В допълнение можете да дадете права на своя правен съветник, да предяви претенцията от ваше име и това да ви спести време.

Какво да направите при отказ от обезщетение при ПТП?

Ако получите отговор от застрахователното дружество и този отговор не ви удовлетворява, вие можете да заведете иск пред компетентния български съд. Иск може да бъде заведен при отказ за изплащане на обезщетение, но и при изплащане на такова в по-нисък размер от този на стойността на вредите. При подготовка на иска е нужно да се приложат всички налични документи, с които ще се доказва правото на обезщетение за ПТП.

Това са:

  • Констативните протоколи от КАТ;
  • Медицинските удостоверения;
  • Епикризите;
  • Направените разходи за лечение и рехабилитационни процедури;
  • и други.

Когато се претендират неимуществени вреди, съдът ги присъжда по справедливост. Съдът преценява всички относими обстоятелства, като характер на увреждането, начина, по който е настъпило увреждането, влошаването на здравето, евентуални загрозявания и други.

За доказване на причинените вреди трябва да се направят необходимите доказателствени искания. Адвокат-специалист в сферата на застрахователното право ще може да направи необходимите такива, за да се докаже иска пред съда. Правната помощ е необходима с оглед масовата неосведоменост на обществото по такива казуси.

Много често, поради неосведоменост, пострадалите подписват споразумения за получаване на занижени обезщетения, както и принципно не могат да се справят с воденето на съдебното производство. Нерядко застрахователите правят така нареченото „възражение за съпричиняване“. Това се прави с цел да се намали размера на присъденото обезщетение, тъй като се твърди, че пострадалия е допринесъл за вредите.

В случаите на причинена смърт, право да търсят обезщетение и заведат иск имат наследниците на починалия.

Всеки пострадал при ПТП има право да търси обезщетение за причинените му вреди. Законодателят е установил процедура, при която пострадалите трябва да съберат всички необходими документи за обезщетение при ПТП и да отправят претенцията си към застрахователното дружество по полицата „Гражданска отговорност“ на виновния водач. При отказ за изплащане на обезщетение при ПТП или изплащането на занижено по размер такива, пострадалите имат правото да защитят правата си по съдебен ред.

При подаване на заявление за изплащане на обезщетение от застрахователя или подаване на иск пред съда, можете да ползвате услугите ни. Така ще се запознаете със своите права, документите, с които трябва да сдобиете, действията, които трябва да се предприемат и възможните резултати от тях.

Настоящата статия не представлява правно становище или правен съвет. Авторът на статията не носи отговорност за предприемане на каквито и да е правни действия, въз основа на съдържанието й.

Не ви изплащат обезщетение при ПТП?

Защитете правата си и получете справедливо обезщетение с помощта на опитен специалист – свържете се с нас днес!