Съгласно чл.48 от Конституцията на Република България всеки гражданин има право на труд. Държавата се грижи за създаване на условията за осъществяване на това основно право, както и за гарантиране на минимални изисквания за заплащане и безопасност на труда. Същите са установени в редица законодателни актове – Кодекс на Труда, Закон за безопасните условия на труд и други.
Законодателят е установил със закон условията, при които работодателят може да прекрати трудовото правоотношение на работника или служителя.
В случай, че работодателят прекрати трудовото правоотношение в нарушение на тези условия е налице т.нар. „Незаконно уволнение“. В практиката незаконното уволнение е често явление. Причините за него са различни – незнание на закона, нежелание за заплащане на дължимите се трудово възнаграждение, задължителни осигурителни вноски и други. За да се избегнат нарушения на трудовото законодателство са необходими дълбоки познания в материята.
Както работодателите, така и трудещите се трябва да са запознати както с правата си, така и със задълженията си, за да могат да защитят правата си в най-пълна степен и да не извършват действия против собствените си интереси.
Незаконното уволнение представлява едностранно прекратяване на трудовото правоотношение от страна на работодателя, което се извършва в нарушение на закона.
В случая работниците и служителите са по-слабата страна и са подчинени на работодателите си, когато извършват задълженията си, произтичащи от трудовия договор. С времето законодателствата на съвременните държави са се развили в посока, която гарантира, че работниците няма да бъдат уволнявани впезапно и безконтролно, а в случай, че това се случи, същите да имат гарантирани права, с които да отменят незаконното уволение.
Някои често срещани примери от практиката са:
Незаконното уволнение настъпва с връчване на заповедта за уволнение на работника или служителя. Считано от датата на връчване на заповедта започва да тече двумесечен срок за оспорване на незаконното уволнение пред Районния съд. Съгласно чл. 344, ал. 1 от Кодекса на труда, уволненият може да заведе 3 /три/ отделни иска срещу своя бивш работодател (налице е и четвърти иск, но същият е рядко приложим и поради тази причина няма да обърнем внимание на същия, който към настоящият момент е изменен и ще влезе в сила на 01.06.2025г. – „поправка на основанието за уволнение, вписано в единния електронен трудов запис или в други документи“).
Трита иска са следните:
Ако не се предяви иск пред съда в гореспоменатия двумесечен срок, незаконното уволнение не може да се оспори по-късно. Незаконността е съществено качество на уволнението, което означава, че е без значение дали работодателят е осъзнавал или не законността на уволнението.
Достатъчно е уволнението да е извършено в нарушение на закона и същото ще бъде незаконно.
С измененията, приети с Държавен вестник бр.11 от 2023г., в сила от 01.07.2024г., се предвиди възможност, съгласно чл. 344, ал. 2 от Кодекса на труда, да се оспори уволнението и пред работодателя. С оглед сравнително скорошното влизане в сила на тази разпоредба, все още предимно се търси съдебна защита.
Оспорването пред работодателя се извършва чрез подаване на писмена молба до същия да отмени заповедта си, на основание чл. 344, ал. 2 от КТ. В закона не е предвиден срок за произнасяне на работодателя, поради което следва да изтъкнем, че срокът за обжалване пред съда продължава да тече. Ето защо е от изключително значение, ако уволнението се оспорва пред работодателя да не се забравя за срока за съдебно обжалване.
Ако работодателя не се произнася по молбата за отмяна на уволнението, работникът може да предяви иск пред съда, като исковата молба трябва да се депозира в съда преди изтичане на срока за оспорване. Когато работодателят сам отмени заповедта за уволнение, работникът има право на парично обезщетение за времето, през което е останал без работа и/или разликата в заплатите, ако е започнал по-ниско платена работа.
Следващата възможност пред трудещите се е да оспорят незаконното уволнение пред съда. Съгласно чл. 344, ал. 4 от Кодекса на труда, искът се подава пред районния съд в двумесечен срок. Съдът трябва да разгледа делото в тримесечен срок от постъпване на исковата молба. В чл.114 от Гражданския процесуален кодекс /ГПК/, е предвидена възможност искът да бъде подаден до районния съд по месторабота на работника, а не само пред съда по местонахождение на седалището на работодателя. Трудовите спорове се разглеждат по реда на бързото производство. В тези дела работниците и служителите са освободени от предварителното заплащане на държавни такси, по аргумент от чл. 359 от Кодекса на труда и чл.83, ал.1, т.1 от ГПК.
Съдебното производство се провежда пред съдебен състав от един съдия. След разглеждане на делото, съдът постановява своето решение, с което обявява уволнението за незаконно и го отменя или отхвърля иска. От произнасянето на съда по този иск зависи и решението на съда по исковете за възстановяване на заеманата работа и за обезщетение за времето, през което работникът е останал без работа, ако такива са предявени.
Решението на районния съд подлежи на обжалване пред окръжния съд.
На първо място, можете да получите парична компенсация за времето, през което сте останали без работа поради незаконното уволнение. Максималният срок за това е 6 /шест/ месеца. Срокът започва да тече от датата на връчване на заповедта за уволнение. Следва да отбележим, че обезщетението е в размер на последното брутно трудово възнаграждение.
То се дължи единствено, ако в продължение на шест месеца работникът или служителят е останал без работа. Ако същият е започнал по-ниско платена работа, работодателят дължи разликата от по-ниското брутно трудово възнаграждение до получаваното по-високо. При същото или по високо трудово възнаграждение на новата работа, стария работодател не дължи обезщетение. Ако работникът бъде възстановен на работа и същият не бъде допуснат от работодателя или негов служител, на възстановеният на работа се дължи обезщетение в размер на брутното му възнаграждение от деня на явяване до допускането му на работа.
Съгласно чл. 9, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване, за осигурителен стаж се зачита времето, през което осигуреното лице е било без работа поради уволнение, което е било признато за незаконно – от датата на уволнението до възстановяването на работа, но не по-късно от 14 /четиринадесет/ дни от влизане в сила на акта, с който се признава незаконността на уволнението. За този период се внасят осигурителни вноски за сметка работодателя, ако работникът е бил без работа.
Ако работникът е започнал нова по-ниско платена работа, старият работодател дължи разликата в осигурителните вноски. Няма задължение на работодателя за заплащане на осигурителните вноски на уволнения служител, ако новата работа на служителя е със същото или по-високо възнаграждение.
Предвидена е възможност за претендиране на парично обезщетение за неимуществени вреди, които произтичат от незаконното уволнение. Такава отговорност на работодателя не е предвидена по Кодекса на труда, но няма пречка такъв иск да бъде предявен по чл.45 от Закона за задълженията и договорите. В случаите, когато работодател е бил държавен или общински орган, неимуществените вреди се претендират по реда на чл.1, ал.1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди.
Загубата на източника на доходи е стресов момент за всички трудещи се. Важно е в такива ситуации да знаете, че имате права, които можете да ползвате. Ако считате, че сте незаконно уволнен, следва да знаете, че можете да оспорите същото. Затова е необходимо да спазите краткия двумесечен срок. Започването на нова работа не е пречка за оспорване на незаконното уволнение. Консултациите с адвокат ще Ви помогнат да разберете процеса на обжалване на незаконното уволнение и стъпките, които е нужно да се предприемат. Същият ще ви обясни какви документи са нужни за съдебното производство и ще може да изготви книжата за започване на дело за оспорване на незаконно уволнение.
Настоящата статия не представлява правно становище или правен съвет. Авторът на статията не носи отговорност за предприемане на каквито и да е правни действия, въз основа на съдържанието й.
Не оставяйте правата си незащитени! Нашият екип може да ви помогне да разберете правата си и да предприемете нужните стъпки за оспорване на уволнението.