Необлагаемите доходи са тези, за които не се дължи данък върху дохода. Това е изключение от правилото, че всички доходи подлежат на облагане с данък. Важно е всички лица, които подават декларации да притежават знания, за това кои доходи се облагат и кои не, а не само счетоводителите и адвокатите.
Данъчно задължените субекти следва да са запознати, че подаването на непълна годишна данъчна декларация или неподаването изобщо на такава, може да доведе до значителни последици.
Неосведомеността по темата често води до налагане на финансови санкции и начисляване на данъчни задължения за минал период, заедно с лихвата за забава, считано от деня, в който следвало да се заплати данъка, до окончателното му погасяване.
Обичайно, когато органите на Националната агенция за приходи установят, че са налице недекларирани или неправилно декларирани доходи, същите могат да извършат данъчна проверка, както и да пристъпят към извършване на ревизия по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/.
Спадащите към тази категория доходи са изброени в чл.13 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.
Някои от най-срещаните са следните:
Съгласно чл.13, ал.2 от ЗДДФЛ, не се считат за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт. Въпреки това, в някои случаи е възможно тези доходи да се обложат, но по реда на други закони.
Обикновено в практиката, даренията между роднини не се декларират, тъй като те не се считат за доход по ЗДДФЛ. В Закона за местните данъци и такси е налице задължение за деклариране на такива суми пред съответната община. Неизпълнението му може да доведе до налагане на глоба.
Имуществата и паричните суми, които се даряват от родители на техните деца не се облагат и по този закон, но не така е уреден въпросът, когато братя и сестри и техните деца си подаряват парични средства. Според Закона всеки Общински съвет е длъжен да определи със своя Наредба данъчна ставка в размер на 0,4% до 0,8% на сто. Когато се извършва дарение към трето лице, данъчната ставката може да е в размер от 3,3% до 6,6% на сто.
Много хора смятат, че могат да продадат имот без да заплащат данък, ако от придобиването са изминали повече от три години. Това е така, но само за един жилищен имот. Такива са имотите, които са предвидени за обитаване от хора. Ако след изтичане на тригодишния срок от покупката се продаде недвижим имот, който е предвиден за магазин, за промишлени цели, за офис или за друго преназначение, се дължи данък върху разликата между придобивна и продажна цена в размер на 10%.
Важна подробност е, че налог се дължи само, ако имотът е продаден „на печалба“. Добър адвокат по данъчно право ще може да Ви консултира за това кога един доход е облагаем и кога не.
Действията, извършени без познания в областта, често водят до налагане на санкции и начисляване на данъци и лихви, което би могло да се избегне, ако се ползват услугите на специалист.
Вашият правен съветник ще Ви консултира за това как трябва да постъпите, съобразявайки подробностите на случая Ви. Услугите на адвокатска кантора можете да ползвате, когато се подготвяте за определена сделка, при изготвяне на годишна данъчна декларация и в рамките на данъчно производство, каквито са проверката и ревизията.
Консултацията преди сключването на договор за продажба на имущество, ще Ви даде ценни съвети за това как да защитите своите права и интереси в най-голяма степен. Така ще се намали и възможността за допускане на грешка.
Можете да потърсите юридическа подкрепа и когато се изготвя годишна данъчна декларация. Всяка година се налага някои лица, да подадат първата си данъчна декларация. Обикновено те не знаят как се третират техните доходи и търсят правна помощ, за да избегнат санкции.
В случаите, когато органите на НАП са започнали ревизионно производство, адвокатската помощ е важна, за да се защитите. В рамките на ревизията се издава Ревизионен доклад, в който органите по приходите описват своите констатации.
Правният Ви съветник може да подаде писмени възражения срещу обстоятелствата, който са възприети. Въз основа на доклада се издава Ревизионен акт, с който се установяват и начисляват данъчни задължения. Средството за защита срещу акт е подаване на жалба до Директора на дирекция „обжалване и данъчно-осигурителна практика“, а след това и пред компетентния административен съд.
Ние можем да Ви съдействаме по въпросите, свързани с данъчното облагане и декларирането на дължимите парични суми.
Обстоятелството дали един доход е облагаем или не зависи от неговия произход. Много често, когато се даряват парични средства не се съставят необходимите документи или при банков превод не се посочва, че става дума за дарение. Липсата на информация за това по каква причина се прехвърлят суми от едно към друго лице, може да доведе до това органите на НАП да приемат, че е налице облагаем доход. Друга важна подробност е и изминалият период между датата на придобиване и тази на продажба, когато става дума за недвижими имоти и движими вещи. Ползвайки юридическа подкрепа, ще можете да се информирате за сроковете за всяка конкретна вещ.
Прозрачността на сключваните сделки е най-добрият начин за защита на правата Ви. Документирането им и правилното съхранение на книжата по тях ще Ви дадат сигурност и спокойствие, ако бъдете проверени или ревизирани от органите на НАП. Освен това ще сте спокойни, че сте подали правилно попълнени данъчни декларации, което ще Ви спести възможни финансови санкции.
С цел максимална защита на интересите Ви, ако обмисляте продажба на имущество или получаване на суми по дарение, потърсете консултация от адвокат преди извършване на сделката. По този начин ще знаете какви действия трябва да бъдат предприети и в каква последователност.
Настоящата статия не представлява правно становище или правен съвет. Авторът на статията не носи отговорност за предприемане на каквито и да е правни действия, въз основа на съдържанието й.
Предпазете се от санкции чрез правилно деклариране на необлагаеми доходи.