Публични задължения

Публични са задълженията, които физическите и юридическите лица следва да заплатят на държавата или общините по силата на закон. Този вид задължения са посочени в чл.162, ал.2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Примери за такива задължения са налозите като:

  • ДДС и корпоративен данък;
  • Глобите;
  • Имуществените санкции;
  • Акцизите;
  • Държавните и общински такси;
  • Задължителните осигурителни вноски;
  • Лихвите върху публичните задължения и други.

Този вид вземания най-често се начисляват ежегодно, ежемесечно и на полугодие. Обичайно публичните задължения възникват след извършването на облагаема дейност, но следва да изтъкнем, че задължителните осигурителни вноски за здравно осигуряване се дължат ежемесечно, дори от безработните. Това означава, че дължимата сума ще се увеличава всеки месец, ако не бъде заплатена.

По този начин за някои лица възникват постоянно увеличаващи се публични задължения, които по една или друга причина не могат да бъдат погасени.

Какви задължения подлежат на опрощаване и при какви условия?

На опрощаване подлежат публичните задължения към държавата и общините, описани в чл.162 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, които са станали изискуеми, т.е. срокът за тяхното плащане е започнал да тече.

Освен това, задълженията трябва да са „несъбираеми“. Това означава, че с оглед доходите и имуществото на конкретното лице, задълженията няма как да бъдат събрани, въпреки че са направени опити за това от компетентните органи.

Законът не поставя ограничение за това дали тези задължения са държавни или общински, както и не ограничава лицата, които могат да поискат опрощаване на техните задължения.

Опрощаването е акт, който се извършва по преценка на Президента на Република България, чрез негов указ. Тази възможност е уредена в чл.98, т.12 от Конституцията на страната ни. Всяко заявление се проучва подробно от Комисията по опрощаване на несъбираеми държавни вземания, която е помощен орган към Президента. Правилата за работа на комисията, както и изискванията, на които трябва да отговарят молителите са уредени с Указ № 290 от 19 декември 2024г. на Президента на Република България. Опрощаването винаги се отнася за конкретно лице, а не за група или категория лица.

Всеки гражданин, който има публични задължения може да поиска тяхното опрощаване. За целта е необходимо да е настъпил срока за плащане на вземанията. Това означава, че не може да се иска опрощаване на всички публични задължения, а само за такива, които са съществували към датата на подаване на молбата за опрощаване и е настъпил срока за тяхното погасяване.

Ограничение е предвидено за лицата, чиито молби не са били удовлетворени. Същите не могат да подадат ново заявление в едногодишен срок от уведомяването за отказа, както и ако не представят нови доказателства от съществено значение за опрощаването.

Кой има право да иска опрощаване и как се подава искането?

Законът не поставя ограничение по отношение качеството на молителя. Всички физически и юридически лица могат да подадат заявление за опрощаване на публичните си задължения. Молбата се адресира до Комисията по опрощаване на несъбираеми държавни вземания към Президента.

Към заявлението могат да се приложат документи, които удостоверяват факти от значение за опрощаването. В тридневен срок от получаване на книжата, председателят на Комисията по опрощаване изпраща до съответния общински съвет писмо с приложени декларация за семейно и материално положение, съгласие за разкриване на данъчна и осигурителна информация и въпросник сведение за членовете на семейството на молителя и за лицата, живеещи в едно домакинство с него. Заявителят попълва нужните документи пред общинската администрация. Органите на местното самоуправление събират допълнителна информация, свързана с имотното състояние на молителя, както и данни относно вида и размера на задължението, за което се иска опрощаване.

След окомплектоване на събраните книжа, преписката се изпраща обратно на Комисията по опрощаване. Към документите общинската администрация прилага и свое мотивирано мнение относно исканото опрощаване.

Подготовката на заявлението за опрощаване на публични задължения е от изключително значение.

Същото трябва да е подробно мотивирано и да съдържа всички документи, до които има достъп заявителя, за да се увеличат шансовете за уважаването му. Пропуски при подготовката за подаване на заявлението могат да доведат до това, че основателно искане на конкретно лице да бъде отхвърлено. Ето защо в този процес е препоръчително да ползвате услугите на адвокат по данъчно право в София с опит в сферата.

Какви са шансовете молбата да бъде уважена?

Когато става дума за съдебни или административни производства не можем да говорим за абсолютни стойности за успех, но има редица фактори и обстоятелства, които влияят на решението на компетентния административен орган. Следва да отбележим, че комисията има право да изисква информация от всички държавни и общински органи, относно произхода и размера на дълга, наличието на други заявления за опрощаване и приключили процедури за същия дълг, семейното и имотното състояние на длъжника, прехвърляне на имущество на длъжника на трети лица, както и информация от органа, който събира вземането и способите за събиране, които са приложени.

Първият важен фактор, който се взема предвид е имущественото състояние на заявителя и на неговото семейство. Изследват се доходите и притежаваните имущества, с което се цели да се установи, дали е налице обективна невъзможност за погасяване на дълга. Второто съществено обстоятелство, което се взема предвид е здравословното състояние на молителя. Ако здравето му е увредено до такава степен, че същият не може да работи, това би могло да се вземе предвид от Комисията.

След като общинската администрация приложи цялостната информация за заявителя, производството може да продължи. Председателят на Комисията изпраща преписката на държавния орган, с който е свързано вземането за становище. Това може да е Националната агенция за приходите, Агенция „Митници“, Агенция „Социално подпомагане“ или друга държавна структура.

Въз основа на събраните документи, експертите, които подпомагат Комисията изготвят проект на искането за опрощаване. Проектът се разглежда в заседание на Комисията по опрощаване, която преценява дали публичният дълг е несъбираем. Протоколът от заседанието се одобрява от президента. По уважените молби за опрощаване, президентът издава индивидуален указ.

Кога и защо е добре да се обърнете към специалист?

Съгласно чл.13 от Правилата за работата на Комисията по опрощаване на несъбираеми публични вземания към Президента на Република България, лицата, чиито заявления са отхвърлени, не могат да подадат ново такова, ако не е изтекла една година от уведомяването за отказа и ако не са настъпили нови обстоятелства от значение за опрощаването.

Предвид това, гражданите имащи право биха имали само една възможност да подадат заявление и същото да бъде разгледано, тъй като рядко възникват нови обстоятелства. В тази процедура, заявителите трябва да докажат, че задълженията им са несъбираеми и че невъзможността за плащане не е временна и краткосрочна. За целта трябва да се съберат необходимите документи. Ето защо е от изключително значение подготовката за едно такова производство. В правна кантора „Иванчов & Партньори“ можем да Ви съдействаме във всички етапи на производството по опрощаване на несъбираеми публични вземания – от подготовката на документите до подаване на заявлението и съдействие в рамките на процедурата.

Настоящата статия не представлява правно становище или правен съвет. Авторът на статията не носи отговорност за предприемане на каквито и да е правни действия, въз основа на съдържанието й.