Правото на труд е едно от основните права, които са гарантирани от Конституцията. От това право изхожда трудовото правоотношение между работодателя и работника или служителя, което се сключва писмено чрез трудов договор.
В кодекса на труда са установени правилата за сключване на трудов договор и задълженията на страните по същия, но в Закона за защита от дискриминацията са установени редица правила, които регулират трудовите и служебните правоотношения.
Често към нас се обръщат служители или работници, които по един или друг са били третирани неравно спрямо своите колеги. Дискриминацията може да се прояви по различни видове. Някои форми на дискриминация могат да бъдат лесно познати, но за разпознаването на други, са необходими знания и опит в областта на защитата от дискриминацията.
Важно е да знаете, че притежавате гарантирани от закона права, които са неотменяеми. Равенството между отделните хора е принцип, който е гарантиран от Конституцията на Република България и от редица международни актове, имащи за цел да закрилят правата на човека.
Законовото определение за дискриминация е уредено в чл. 4 от Закона за защита от дискриминацията. Тя бива пряка и непряка.
Закона забранява всяка пряка и непряка дискриминация, основана на:
или на всякакви други признаци, установени в закон или международен договор, по който Република България е страна.
Пряката дискриминация е всяко по-благоприятно третиране на основата на горепосочените признаци, отколкото се третира, било е третирано или би било третирано друго лице при сравними сходни обстоятелства.
Непряка дискриминация е поставянето на лице или лица, носители на посочените вече в чл. 4 от Закона признаци, или на лица, които, без да са носители на такъв признак, съвместно с първите търпят по-малко благоприятно третиране или са поставени в особено неблагоприятно положение, произтичащо от привидно неутрални разпоредба, критерий или практика, освен ако разпоредбата, критерият или практиката са обективно оправдани с оглед на законова цел и средствата за постигане на целта са подходящи и необходими.
На работното място тези признаци могат да се проявят като разлика в заплащането, избиране на по-неподходящ кандидат за повишение, по-дълги работни смени или по-висок надник, изготвяне на график за работа, който е по-удобен за едни работници или служители и по-неудобен за други, възлагане на допълнителни работни задължения и по много други начини.
С чл. 12 от Закона за защита от дискриминацията е въведена забрана за работодателя да поставя ограничения или изисквания, които са свързани с признаците по чл.4 от Закона. В контекста на трудовото правоотношение, дискриминацията може да се прояви по следните начини, които са и по-често срещани в практиката:
В закона са уредени и редица изключения, при които няма дискриминация. Чл. 7 от Закона за защита от дискриминацията урежда, следните изключения:
В случай на дискриминация или някакъв вид тормоз от страна на един служител към друг, работодателят е длъжен незабавно да извърши проверка по случая. Оплакването може да е устно или писмено. Ако констатира такава, същият има правото да наложи дисциплинарно наказание и да предприеме мерки за предотвратяване на всички форми на дискриминация на работното място.
Всеки може да сезира Комисията за защита от дискриминацията, което се извършва чрез подаване на жалба. Сигнал не се разглежда, ако са изтекли повече от 3 /три/ години от извършване на нарушението. Ако е образувано съдебно производство за защита от дискриминацията, комисията не образува производство. Комисията проучва сигнала в срок от 30 /тридесет/ дни. Ако случаят се характеризира с фактическа и правна сложност, срокът може да бъде удължен с още 30 /тридесет/ дни с разпореждане на председателя на комисията.
След като се извърши проучването на сигнала, се дава възможност за запознаване със събраните доказателства. В 7 /седем/ дневен срок от докладване на случая на председателя на комисията, същият насрочва дата за заседание, в което се разглежда сигнала.
След разглеждане на случая, съставът постановява свое решение, с което може да:
Решенията на комисията подлежат на обжалване по реда на административнопроцесуалния кдоекс в 14 /четиринадесет/ дневен срок от съобщаването им на заинтересуваните лица.
Следващата възможност е да се образува дело пред районния съд, съгласно чл. 71 от Закона за защита от дискриминацията. Лицето, което твърди, че са нарушени правата му може да предяви, следните искове:
Всеки случай е уникален, поради което е нужно да се изследва внимателно и в детайли. Както вече отбелязахме, не е налице дискриминация във всеки един случай на неравностойно третиране поради наличието на изключения в чл. 7 от Закона за защита от дискриминацията.
Първите стъпки за защита от дискриминацията е да се разпознаят дискриминационните практики и кои са критериите, по които се извършва дискриминацията. В някои случаи дискриминацията е явна и лесно би могла да се разпознае, но има и такива случаи, в които трудно би могла да се идентифицира. За разпознаването на конкретният критерий, е необходимо да се анализират всички обстоятелства около вашето трудово правоотношение и това на останалите работници и служители.
Необходимо е да се съберат всички възможни доказателства, за да можете да докажете, че правата ви са нарушени и действително е извършена дискриминация. Това биха могли да бъдат имейли, документи, свидетели, работни графици, оценки на работниците за свършената работа и други.
Колкото повече доказателства сте събрали, толкова по-добре за вас.
Ако дискриминацията се извършва от друг работник или лице с ръководна длъжност, който е различен от работодателя, можете да подадете оплакване до последния. Работодателят е длъжен да предприеме всички належащи действия, за да прекрати дискриминацията и да възстанови състоянието отпреди нея, както и да предприеме необходимите антидискриминационни мерки. Работодателят може да налага дисциплинарни наказания, включително и най-тежкото – дисциплинарно уволнение.
Когато подавате оплакване, е нужно да го направите писмено и да искате да ви бъде вписан входящ номер и дата. Ако дискриминацията е осъществена от самия работодател, тогава можете да сезирате Комисията за защита от дискриминацията или да заведете иск пред Районния съд.
Когато имате съмнения, че спрямо вас е извършена дискриминация, можете да потърсите правна помощ от адвокат. С негова помощ бихте могли да разберете дали е извършена дискриминация, на какви критерии, както и е възможно да откриете още доказателства за извършена дискриминация, с която са накърнени трудовите ви права.
Дискриминацията на работното място е сериозен проблем, който засяга трудовите права на трудещите се. Без значение е дали дискриминацията е извършена умишлено или неволно, системно или еднократно, същата няма място в отношенията между работодател и работници, както и между самите работници и служители. Затова в закона е предвидено задължение за работодателя да приеме и разпространи вътрешни антидискриминационни мерки.
Когато същите нямат ефект и имате съмнения за извършена спрямо вас дискриминация, не се колебайте да потърсите помощ. Консултацията с адвокат може да ви помогне да се информирате за правата си и какви действия можете да предприемете.
Всеки случай е уникален и няма универсално решение.
Не трябва да забравяте, че съществуват гарантирани от Конституцията и от законите на Република България права, от които можете да се възползвате. Във всеки случай имате възможност да потърсите защита от Комисията за защита от дискриминацията и съда.
Настоящата статия не представлява правно становище или правен съвет. Авторът на статията не носи отговорност за предприемане на каквито и да е правни действия, въз основа на съдържанието й.
Важно е да защитите правата си и да получите равноправно отношение. Нашите експерти могат да ви помогнат с правни съвети и действия срещу дискриминационни практики.