Административна отговорност на медицински лица и лекари

Медицинските специалисти, лекари, медицински сестри и други са задължени по закон да полагат грижи за лечението на техните пациенти, които трябва да са съобразени с добрите медицински практики, установени с наредби на Министърът на здравеопазването и със съвременните достижения на медицинската наука.

Работата на лекарите и медицинските специалисти е високостресова, в повечето случаи извършвана денонощно, при това в динамична и често бързопроменяща се среда при дълги смени и променлив график.

В същото време обаче тази дейност е една от най-важните за хората, тъй като е свързана с опазване на живота и здравето на всички членове на обществото.

От изключително значение е познанието на всички актове, които регулират дейностите, свързани с предоставяне на медицински грижи. От една страна, това намалява възможните вреди, които може да получат пациентите, а от друга страна, позволява на медицинските специалисти да се концентрират в работата си, без да се притесняват, че могат да допуснат грешка.

Това е така, защото при отклонение от наложените стандарти при полагане на грижи за пациентите, медицинските специалисти подлежат на санкции. Отговорността, която носят специалистите е наказателна, гражданска, административна и дисциплинарна.

Основни административни нарушения на медицинските лица

Едно от най-важните задължения на медицинските специалисти е оказването на медицински грижи.

Предвид това, всяко действие или бездействие, което води до грешки в работата или носи след себе си негативни последствия за пациентите бива третирано като административо нарушение, освен ако не е обявено за престъпление.

Най – честите нарушения, водещи до ангажиране на административната отговорност на медицинските специалисти, са следните:

  • Отказ да се окаже спешна медицинска помощ на лице в критично за живота му състояние;
  • Системни нарушения при осъществяване на задълженията си поради небрежност или незнание, водещи до груби грешки в работата си;
  • Извършване на неморални постъпки, като за целта се ползва служебното си положение;
  • Извършване на асистирана репродукция в нарушение на установените правила за това;
  • Практикуване на неконвенционални методи за въздействие върху индивидуалното здраве в нарушение на закона или наредбите за добрите медицински практики;
  • Извършване на медицинско научно изследване в нарушение на закона;
  • Не уведоми пациента за диагнозата и свързаните с лечението рискове, както и за очаквания резултат от проведеното лечение;
  • Окаже медицинска помощ без информирано съгласие на пациента или в нарушение на изискванията за даването му;
  • Неуведомяване на дирекция “Социално подпомагане” за родени деца в риск от изоставяне, както и при самотна майка, при многодетна майка, при майка със сериозни или множество заболявания;
  • Неуведомяване на органите на МВР и дирекция “Социално подпомагане” за всяко дете, постъпило в лечебно заведение или посетило здравен кабинет, което е жертва на насилие.

Друга част от задълженията на медицинските специалисти са свързани със съдържанието, обработката, издаването, анализа, използването и съхранението на медицински документи и административни материали.

Санкции на медицинските лица се налагат, за следните нарушения:

  • Неспазване на предвидената в закон или наредба форма, съдържание, условия и ред за използване, обработка, анализ, съхраняване и предоставяне на медицинската документация;
  • Издаване на болничен лист в нарушение на нормативно установените изисквания;
  • Нарушение на реда за регистрация, съобщаване и отчет, както и реда за изолация, изследване и диспансеризация на болни, преболедували, заразоносители и контактни лица.

Предвидени са административни нарушения и за лицата, които отговарят за изразходването на финансови средства, когато нарушат реда и условията за тяхното позлване.

Пример за това е нарушението на условията и реда за провеждане и финансиране на обучението за придобиване на специалност в системата на здравеопазването.

Процедури за налагане на административна санкция на лекари и мед. специалисти

Кой носи отговорност при лекарска грешкаНарушенията се констатират при проверки от страна на компетентните органи. Тези проверки може да са инициирани служебно или след сигнал на гражданин, организация или друго лице.

Проверките се извършват от длъжностни лица, определени от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция “Медицински надзор”, от държавни здравни инспектори от регионалните здравни инспекции и/или от държавни здравни инспектори от МЗ, а в някои случаи и от държавни здравни инспектори от Министерството на здравеопазването и длъжностни лица, упълномощени от министъра на здравеопазването.

Проверяващите имат правомощията да образуват административнонаказателно производство. Това става чрез изготвяне на “Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/”.

Реализирането на отговорността е по реда и в сроковете, упоменати в Закона за административните нарушения и наказания.

АУАН се съставя в тримесечен срок от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението.

След съставянето му, акта се връчва на нарушителя за запознаване и срещу подпис му се връчва препис. АУАН не подлежи на самостоятелно обжалване пред съда.

В шестмесечен срок от съставяне на АУАН, наказващият орган издава Наказателно постановление /НП/, с което налага една или повече видове санкции на наказаното лице.

Компетентните лица за издаване на наказателни постановления в контекста на административната отговорност на лекарите и медицинските лица са следните:

  • По съставените актове от длъжностни лица, определени от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция “Медицински надзор”, наказателно постановление издава изпълнителния директор на Изпълнителна агенция “Медицински надзор”;
  • По съставените актове от държавни здравни инспектори от регионалните здравни инспекции, наказателно постановление, в определени случаи се издава от директора на съответната Регионална здравна инспекция /РЗИ/, а в други от Министъра на Здравеопазването;
  • По съставените актове от държавни здравни инспектори от Министерството на здравеопазването или упълномощени от Министъра на здравеопазването лица, наказателното постановление се издава от Министъра на здравеопазването.

Наказателното постановление се връчва на наказаното лице и послежи на обжалване пред Районния съд по местоизвършване на нарушението в четиринадесет дневен срок. Съдът разглежда делото и постановява решение, с което има право да намали размера санкцията или санкциите, да потвърди или да отмени наказателното постановление.

Решението на Районния съд може да бъде обжалвано пред Административния съд в 14-дневен срок от връчването му. В случая административния съд действа в качеството си на касационна /последна/ инстанция и има право да потвърди или отмени решението на предходния съд, респективно наказателното постановление, както и да намали размера на наложените санкции.

В случай на констатирани нарушения при разглеждане на делото от предния съд, Административния съд би могъл да върне производството за ново разглеждане от друг състав на Районния съд. За разглеждане на делата по обжалване на наказателни постановление не се дължи държавна такса.

Видове санкции и последствия при лекарски грешки и вина на медицински специалисти

Предвидените санкции за медицинските специалисти са глоба и лишаване от право да упражняват професията. От двете, по-използваната санкция е глобата. За различните нарушения, е предвиден различен размер на глобата, същият варира от 300 лева до 50 000 лева.

Глобата се определя в зависимост от нарушението, сериозността му и дали е извършено в условията на повторност.

Административна отговорност на медицинските специалист - лекари, мед. сестриНарушението е повторно, когато е извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, от същия вид. По своята същност глобата представлява парична сума, която наказания трябва да заплати по банкова сметка, посочена от наказващия орган. С плащането на сумата наказанието е изпълнено.

Предвидена е възможност в случай, че нарушителят не желае да упражни правата си по обжалване, да заплати глобата в размер на 80 на 100 от наложения размер в четиринадесет дневен срок от връчването на наказателното постановление.

Другото предвидено наказание е лишаване от право да се упражнява професията. Това наказание, най – често се налага, когато нарушението е извършено повторно. Рядко се налага самостоятелно или заедно с глобата. Срокът на това наказание започва да тече от влизане в сила на наказателното постановление, което става в няколко хипотези:

С изтичане на срока за обжалване на наказателното постановление, когато не е обжалвано;

В случай на подадена жалба, наказанието се изпълнява, когато влезе в сила репението на съда, освен когато санкцията да не е отменена.

При установено нарушение и/или наложена санкция, следва своевременно да се потърси помощта на експерт в административнонаказателното и медицинското право. Това следва да се направи възможно най-скоро, предвид срока за обжалване. Консултацията със специалист може да Ви помогне да откриете основание за обжалване, което да доведе до това, санкцията да бъде отменена или намалена.

Единственото сигурно в случая е, че при бездействие, наказателното постановление влиза в сила и не може да бъде обжалвано. Последното би означавало, че държавните органи могат да започнат действия по изпълнение на наложеното наказание. Това е така, защото в България съдебния контрол в административнонаказателното право не е задължителен, за разлика от някои други държави.

Как да се избегнат административните санкции

Най-добрия начин за избягване административните санкции от страна на медицинските специалисти е подобряване на правната култура, което става чрез подробно запознаване с относимите законови разпоредби и наредби на Министъра на Здравеопазването относно добрите медицински практики.

Това е необходимо с цел своевременно запознаване с измененията на закони и наредби. Запозването може да бъде организирано групово от директор, управител, началик или друго лице с ръководни функции, на което е възложено управлението на имущество и персонал към медицинските заведения.

В заключение следва да отбележим изключителната динамичност на правната сфера. Промени в наредбите за добрите медицински практики могат да бъдат реализирани експедитивно – със заповед на Министъра на здравеопазването.

Друг начин, по който могат да бъдат въведени права и задължения за медицинските специалисти, е приемане на Регламент или Директива на ниво Европейски съюз. Директивите следва да бъдат транспорирани или на неспециализиран език казано, да бъдат пренесени в закона, за които се отнасят.

Регламентите от своя страна имат пряко действие и не е нужно да бъдат транспонирани. Ето защо е важно своевременното запознаване на медицинските специалисти с относимите правни норми, което да бъде извършвано периодично, а не еднократно и индицидентно, например след обществен отзвук.

Ако имате нужда от правна консултация или защита във връзка с административни санкции за медицински специалисти, моля свържете се с нас чрез контактната форма на нашия сайт или на упоменатия най-долу телефон.

Изправени сте пред административна санкция?

Нашият екип може да ви съдейства за защита на вашите професионални права и за намаляване на евентуалните санкции. Потърсете помощта ни навреме, за да избегнете неблагоприятни последствия.