Пътуване на дете без родители

Децата са едни от най-уязвимите членове на обществото, поради което законодателят е предвидил, че те следва да се ползват от засилена правна закрила. Предвид това, в законодателството са предвидени редица ограничения и забрани относно пътуването на деца в чужбина. В практиката немалко са случаите на извеждане на дете в чужбина от единия родител, което често се осъществява без знанието или позволението на другия.

Редица мерки са предвидени и в Хагската конвенция за гражданските аспекти за международното отвличане на деца, по която Република България е страна. Ето защо, законодателят е въвел законови изисквания, когато едно дете не пътува и с двамата си родители, особено когато пътуването се извършва след приемането на България в Шенгенското пространство.

Най-често в практиката се предоставя нотариално заверена декларация-съгласие. Същата може да се използва и когато детето пътува с трети лица, например: класен ръководител, треньор, ръководител на група и други. Адвокат ще може да Ви разясни какви са необходимите документи и възможностите за пътуване на дете без единия или без двамата родители.

Какво представлява пълномощното за пътуване на дете?

Пълномощното за пътуване на дете, всъщност е декларация. Тази декларацията е документ, с който родителите на едно дете едностранно дават съгласието си, същото да пътува извън границите на страната, без да е придружавано от тях.

Декларацията се подписва от родителите, но не е необходимо да се подписва и от придружителя.

Декларацията може да се състави от подписващите я, но и от юрист, който има опит в областта на семейното право. Нотариусът, който трябва да завери подписите също може да я изготви. Нотариалната заверка е задължителна, за което се събира нотариална такса съгласно Тарифата за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност.

Съгласието на родителите може да бъде за едно конкретно пътуване или за няколко, както и да е ограничено със срок или да е безсрочно. Полезен съвет в случая е придружителят да бъде оправомощен да има право да подписва декларацията по чл. 17 от Правилника за издаване български лични документи, ако е налице кражба, повреда, унищожаване или изгубване на български личен документ по време на пътуването.

След навършване на 18-годишна възраст на детето, декларация не е нужна.

С навършване на пълнолетие, физическите лица могат да упражняват всички свои законни права без ограничения, включително да пътуват сами извън границите на страната. В определени случаи, детето може да пътува и само, без придружител. В този случай е необходимо съгласието на двамата родители, че детето може да пътува непридружено.

Необходими документи

На децата до 14-годишна възраст се издава паспорт, а след навършване на тази възраст им се издава и лична карта. За съставянето на декларацията са необходими данните на родителите и детето – имена, ЕГН, номер на паспорт или лична карта, както и данни относно валидността на посочените български лични документи, когато детето пътува без придружител. Когато пътуването се извършва с придружител, той трябва да предостави същите данни за вписване в декларацията-съгласие.

България има споразумения с определени държави за пътуване без паспорт, а само с лична карта.

За извършване на нотариалната заверка трябва да се представи и акта за раждане. Именно с този документ се доказва обстоятелството, че явилите се пред нотариуса лица са родителите на посоченото в декларацията дете. Ако пътуването ще се извърши с придружител, не е необходимо същият да присъства на заверката. Даването на съгласие за пътуване е едностранен и личен акт, който зависи единствено от волята на родителите. В случай на смърт на единия от родителите, е необходимо съгласието само на преживелия родител. В тези случаи се представя и акт за смърт, освен ако това обстоятелство е вписано в акта за раждане на детето. Консултацията с опитен адвокат може да ви спести време и усилия, тъй като ще може да ви разясни нужните действия, които трябва да предприемете.

Какви са разходите за издаване на (пълномощното) декларация-съгласие?

Първата категория разходи са тези, свързани с нотариалната заверка. Нотариалните такси се определят по реда на Тарифа за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност. Заверката не е скъпа и се осъществява бързо, но е добре да се уговори конкретен час с нотариалната кантора, за да се избегне излишно чакане.

Втората група разходи са такива за превод и легализация. Таксата за тези дейности се определя от използваната агенция за превод, съгласно обема на документа, който ще се превежда. За държавите, които са страни по хагската конвенция може да се заяви само легализация /поставяне на апостил/, без превод. Оригиналът на нотариално заверената декларация се депозира в Министерство на правосъдието.

За държавите, с които Република България има двустранен договор за правна помощ, документът трябва да отговаря на условията на договора и не се нуждае от допълнителна легализация. Когато става дума за държави, които не са страна по Хагската конвенция или няма сключен договор за правна помощ, са необходими превод и легализация. За целта е необходимо да се посетят Министерството на правосъдието и Министерството на външните работи.

Превод и легализация за необходими и в случай на съдебно решение по чл. 127а, ал.2 от Семейния кодекс – При спор при разногласие между родители за пътуване на дете в чужбина. В тези случаи, съдебното решение замества декларацията-съгласие.

Препоръчително е да разполагате с копия на декларацията или съдебното решение.

В кои случаи не е необходима декларация?

След влизането на Република България в Шенгенското пространство вече не се извършват проверки за пътуване в тези държави. Това обаче не се отнася до пътуванията на деца. Съгласно Регламент № 562/2006, граничните контролни органи следва да се отнасят с особено внимание към пътуванията на ненавършили пълнолетие лица. Служителите на гранична полиция са длъжни да извършват проверки на непълнолетни, които се придружават само от един придружител, когато има основание да се счита, че са незаконно отнети от лицата, които полагат грижи за тях.

В случаите, когато непълнолетно лице пътува само̀, се извършва пълна проверка на документите.

Не се изисква разрешение, ако единият родител е лишен от родителски права, за което има влязло в сила съдебно решение. Същото е валидно и когато е постановено решение по чл. 127а, ал.2 от Семейния кодекс, което замества разрешението. Не се изисква съгласие, когато в акта за раждане е вписан само един родител или другият е починал.

В този случай е нужно да се представи и смъртен акт. За пътуване на деца без да са придружавани и от двамата родители са предвидени редица законови изисквания. Юрист ще Ви укаже какво е необходимо да направите, за всеки конкретен случай и в какъв срок могат да се извършат необходимите действия.

Настоящата статия не представлява правно становище или правен съвет. Авторът на статията не носи отговорност за предприемане на каквито и да е правни действия, въз основа на съдържанието й.

Нуждаете се от пълномощно за пътуване на дете?

Осигурете си спокойствие при пътуване в чужбина с изрядни документи. Ние ще изготвим декларация-съгласие за детето Ви.