Когато се роди дете, в акта му за раждане обичайно се вписват имената на майката, но не винаги се вписват тези на бащата. В тези случаи е нужно да се осъществи процедура по припознаване на дете. Това е административна, извънсъдебна процедура, която се осъществява пред длъжностното лице по гражданското състояние. Може да се припознава само лице, чийто произход не е установен с акт за раждане или по силата на презумпцията, че съпругът на майката е и баща на роденото в брака дете или до 300 /триста/ дни след прекратяване на брака.
Законът не забранява възможността майка да извърши припознаване, както и не е налице задължение за припознаващият, да извърши този акт веднага след раждането на детето.
Припознаването може да се извърши по един от начините, описани в чл. 65, ал. 1 от Семейния кодекс – лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариална заверка на подписа, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да бъде подадено и чрез управителя на лечебното заведение, в което се е родило детето.
Адвокат семейно право може да ви даде ценни насоки за действията, които трябва да бъдат предприети, за да бъде успешно приключена процедурата по припознаване.
Преди подаването на декларацията, същата трябва да бъде нотариално заверена, за което се заплаща такса съгласно Тарифата за нотариалните такси по Закона за нотариусите и нотариалната дейност. След заверката може да се пристъпи към нейното подаване.
Съгласно чл.35, ал.3 от Закона за гражданската регистрация и чл.44, ал.1, т.14 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, длъжностното лице по гражданското състояние на територията на общината е нейният кмет. Законодателят е предвидил кметът да може да възлага тази функция на кметовете на кметства и кметските наместници в населените места, в които се поддържат регистри на актовете за гражданско състояние, както и на служители от общинската администрация.
В седемдневен срок от сезирането му, длъжностното лице по гражданското състояние уведомява другия родител, ако е известен, детето, ако е навършило 14-годишна възраст и дирекция „Социално подпомагане“ по настоящия адрес на детето.
Ако в тримесечен срок от съобщаването другият родител или навършилото 14-годишна възраст дете не оспорят писмено припознаването пред длъжностното лице по гражданското състояние, припознаването се вписва в акта за раждане. Съгласно чл.66, ал.1 от Семейния кодекс, дирекция „Социално подпомагане“ по настоящия адрес на детето може да оспори припознаването, ако това е в интерес на детето. Ако бъде подадено оспорване, припознаващият има тримесечен срок от получаване на съобщението, да подаде иск пред съда за установяване на произхода на детето.
Да, възможно е. Законодателят не поставя изискване за припознаващия за наличие или липса на брак. Припознаването е личен акт, което означава, че упражняването на това право зависи единствено от волята на правоимащият. Всяко лице може да извърши припознаването, ако е навършило шестнадесет годишна възраст. Това важи, както за бащата, така и за майката. Основната и най-важна последица от тази процедура е, че между роденото дете и припознаващият се създава роднинска връзка, която води след себе си всичките права и задължения, предвидени в закона. Често в практиката преди да се извърши припознаване се провеждат правни консултации със специалисти в сферата на семейното право.
Законодателят е предвидил възможност за унищожаване на припознаването. Припозналият може да иска унищожаване на припознаването поради грешка или измама в едногодишен срок от припознаването, поради заплашване – в едногодишен срок от прекратяване на заплашването, а при недееспособност – в едногодишен срок от придобиване на дееспособността.
Важна подробност е, че веднъж направено, припознаването не може да бъде оттеглено.
Няма пречка припознаването да се извърши в болницата непосредствено след раждането на детето. Към вече описаните нотариално заверена декларация и заявление, следва да се приложи и съгласие на майката. Документите се администрират от директора на лечебното заведение и се изпращат на компетентното длъжностно лице по гражданското състояние. Обичайно, в болниците се назначат служители от администрацията, които се занимават с изготвянето на нужните документи и изпращането им.
Сроковете, в които тези лица изпращат документите свързани с ражданията са изключително кратки. Това предполага, до раждането припознаващият да е подготвил повечето необходими документи. До навършването на пълнолетие, децата имат същия постоянен адрес като майката. Преимуществото на този начин за извършване на припознаването е, че всичко необходимо се извършва в болницата непосредствено след раждането и въз основа на всички тези действия се издава акта за раждане на детето.
Веднъж направено, припознаването не може да бъде оттеглено, но може да бъде оспорено. Лицата, които могат да предявят този иск пред съда са: детето в срок до една година от навършване на пълнолетие. По съдебен ред се предявяват и претенциите на всяко лице, които твърди, че е родител на вече припознато лице. Този иск трябва да се предяви в едногодишен срок от извършване на припознаването.
След извършване на припознаването, между припознатият и припознаващия възникват отношения като между родител и дете. Съгласно разпоредбите на Семейния кодекс родителите трябва да издържат своите деца, както и са длъжни да се грижат за тяхното физическо, психологическо и социално развитие. Родителите са длъжни да осъществяват надзор над своите деца, а в случай, че този надзор е бил недостатъчен, следва да отговарят за причинените от техните деца вреди. Следващата важна последица е, че децата придобиват качеството „наследник“ спрямо припозналият го родител.
Припознатото дете има равни наследствени права и задължения с други припознати деца или с такива, чиито произход се предполага поради това, че са родени по време на брак. В случай, че родителите на припознатото дете не живеят заедно, припозналият детето родител има право на режим на лични контакти. Този режим се определя от съда. В случай, че родителят, който не упражнява родителските права не осигурява средства за издръжка, другият родител може да заведе иск за определяне на размер на издръжка. Законодателят е предвидил многобройни права и задължения, както за припознаващия, така и за припознатия. Опитен адвокат в София може да ви обясни какви задължения бихме имали след извършване на припознаването.
Настоящата статия не представлява правно становище или правен съвет. Авторът на статията не носи отговорност за предприемане на каквито и да е правни действия, въз основа на съдържанието й.
Осигурете правата на детето и защитете вашите интереси с професионална правна помощ. Консултирайте се със специалист още днес.